قابلیت Do Not Disturb در آیفون

مزاحم نشوید
کاربران آیفون‌ یا آیپدهای اپل به موجب وجود قابلیت Do Not Disturb می‌توانند از برقراری تماس با خود و ایجاد مزاحمت از سوی گوشی در برخی شرایط خاص ممانعت به عمل آورند.
  • Do Not Disturb ، مزاحم نشوید !

قابلیت Do Not Disturb منجر می‌شود که کاربر از ایجاد مزاحمت توسط گوشی جلوگیری کند.

 تصور کنید که به یک جلسه کاری بسیار مهم می‌روید. در این شرایط زنگ خوردن گوشی یا ارائه هر نوع اعلان از سوی آن می‌تواند منجر به برهم ریختن نظم جلسه شود. در این شرایط می‌توانید حالت Do Not Disturb آیفون را فعال کنید و از ارائه نوتیفیکیشن از سوی دستگاهتان جلوگیری به عمل آورید. بنابراین حالت Do Not Disturb آیفون در برخی از شرایط می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

  • پیام‌ها و تماس‌های دریافتی در حالت Do Not Disturb آیفون چه می‌شود؟

هنگامی که حالت Do Not Disturb آیفون فعال باشد، سایر کاربران قادر به برقراری تماس یا ارسال پیام برای فرد مد نظر خواهند بود اما در این شرایط اتفاق‌های خاصی رخ می‌دهد. بحث را از برقراری تماس شروع می‌کنیم. تصور کنید که حالت Do Not Disturb آیفون شما فعال است و مخاطبی با شما تماس می‌گیرد.

در این شرایط هیچ ویبره یا صدای زنگی از سوی آیفون شما ارائه نخواهد شد، بنابراین شما متوجه برقراری تماس نمی‌شوید.

فرد تماس گیرنده هم یک صدای بوق را می‌شنود و سپس به پیغام‌گیر صوتی منتقل خواهد شد. اگر شما پس از برقراری این تماس، لاک اسکرین آیفون را مشاهده کنید، یک تماس ناموفق (Missed Call) را می‌بینید که نشان می‌دهد چه کسی و در چه زمانی با شما تماس گرفته است.

Do Not Disturb آیفون
Do Not Disturb آیفون
  • اما اگر آیفونی در حالت Do Not Disturb باشد و برای آن پیامک ارسال کنید چه می‌شود؟

در این شرایط هم هیچ اعلان صوتی یا لرزشی از سوی آیفون ارائه نمی‌شود. هر زمان که کاربر آیفون لاک اسکرین دستگاه را باز کند، قادر به مشاهده پنجره شناور اعلان دریافت پیامک خواهد بود. در سمت مقابل فرد ارسال کننده پیامک با هیچ موضوع مشکوکی رو به رو نخواهد شد و پس از ارسال پیامک گزارش دلیوری (Delivery) را دریافت می‌کند.

  • حالت مزاحم نشوید، دارای چند گزینه برای زمان رانندگی نیز هست.
Do Not Disturb آیفون APPLE
Do Not Disturb آیفون APPLE
  • فعال سازی حالت Do Not Disturb در آیفون

قابلیت Do Not Disturb از دو روش مختلف امکان فعال‌سازی را داراست:

برای سادگی تغییر این حالت در هر زمانی که مایلید، کافی است با کشیدن صفحه نمایش از بالا به پایین به مرکز کنترل (Control Center) وارد شوید و برای فعال شدنش بر روی آیکن هلال ماه کلیک کنید.

فعال سازی حالت Do Not Disturb در آیفون
فعال سازی حالت Do Not Disturb در آیفون

۱- انگشت خود را از پایین صفحه نمایش به سمت بالا بکشید تا وارد مرکز کنترل (Control Center) شوید و سپس آیکونی که ماه داخل آن قرار دارد را لمس کنید تا این قابلیت فعال شود. بعد از انجام این کار، یک آیکون ماه کوچک به نوار Status Bar (نواری که ساعت داخل آن نمایش داده می‌شود) اضافه خواهد شد.

۲- اما برای فعال‌سازی و انجام تنظیمات مختلف برای قابلیت Do Not Disturb باید مسیر زیر را طی کنید:

Settings > Do Not Disturb

بعد از مراجعه به قسمت اشاره شده، با صفحه‌ای مانند عکس زیر روبه‌رو می‌شوید.

قابلیت Do Not Disturb
قابلیت Do Not Disturb

در این آموزش، ما این قابلیت را در وضعیت تنظیمات دستی (Manual) قرار داده‌ایم. اما اگر مایل به زمان بندی آن هستید، می‌توانید Scheduled را فعال کرده و سپس محدوده زمانی مورد نظر را برای آن مشخص کنید.

به عنوان گزینه بعدی، می‌توانید اجازه دریافت تماس را برای آیفون خود تنظیم کنید. اگر وارد این قسمت (Allow Calls From) شوید، با چند گزینه روبه‌رو می‌شوید که به توضیح آنها می‌پردازیم:

Everyone: در این حالت، هر شخصی می‌تواند با شما تماس بگیرد.

No One: در این حالت، هیچ‌کسی اجازه تماس با شما را نخواهد داشت و در صورت تماس، با عناوین “دستگاه مورد نظر خاموش است” یا “برقراری تماس با مشترک مورد نظر امکان پذیر نیست” روبه‌رو خواهد شد.

Favorites: در صورتی که در اپلیکیشن Phone آیفون خود، افرادی را به عنوان مخاطبین مورد علاقه انتخاب کرده باشید، می‌توانید این گزینه را برگزیده و در این صورت، تنها این افراد اجازه تماس با شما را خواهند داشت.

All Contacts: در این حالت، تنها مخاطبینی که در لیست Contacts آیفون شما وجود دارند، اجازه تماس با شما را خواهند داشت.

حال به گزینه Repeated Calls می‌رسیم. اگر این قابلیت را فعال کنید، همانطور که در توضیحات آن ذکر شده است، دومین تماسی که در کمتر از سه دقیقه از هر شخصی با شما گرفته شود، بی‌صدا نبوده و آیفون شما زنگ خواهد خورد.

گزینه آخر نیز دو حالت جداگانه دارد:

Always: در این حالت، آیفون شما در تمامی حالت‌ها بی‌صدا خواهد بود.

Only while iPhone is locked: در این حالت، وقتی آیفون شما لاک است، بی‌صدا خواهد بود و اگر مشغول کار با آن باشید و تماس، پیامک یا نوتیفیکیشنی دریافت کنید، صدای آن نیز پخش خواهد شد.

  • دور زدن Do Not Disturb

خوشبختانه روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شانس خود را به منظور برقراری تماس با آیفونی که حالت Do Not Disturb در آن فعال است امتحان کنید. در ادامه به شرح این روش‌ها خواهیم پرداخت.

  • روش اول: صبور باشید و برای وی پیامک درخواست تماس ارسال کنید

مطمئنا یکی از روش‌هایی که می‌توانید به منظور برقراری تماس با آیفونی که حالت Do Not Disturb آن فعال است استفاده کنید مربوط به صبر کردن می‌شود.

بی‌شک مخاطب مد نظرتان پس از گذشت مدت زمان خاصی آیفون خود را از حالت Do Not Disturb خارج می‌کند. همچنین ممکن است وی علیرغم فعال بودن حالت Do Not Disturb، نوتیفیکیشن‌های دریافتی و نمایش داده شده بر روی نمایشگر را چک کند. پس برای وی پیامکی ارسال کنید و از وی بخواهید که سریعا با شما تماس برقرار کند.

از آنجایی که حتی با فعال بودن حالت Do Not Disturb باز هم پیامکی‌های دریافتی به صورت پنجره‌های کوچک در آیفون نمایش داده می‌شوند، بدون تردید اگر مخاطب مورد نظرتان به نمایشگر دستگاه نگاه کند متوجه پیامک شما خواهد شد. دقت داشته باشید که این روش در شرایطی که نیاز چندان اضطراری که برقراری تماس آنی با فرد مد نظر نداشته باشید، بسیار کاربردی خواهد بود.

  • روش دوم: تماس گرفتن با شماره‌‌های دیگر یا درخواست از مخاطب به منظور استثناء قائل شدن برای شماره تماس شما

اپل برای حالت Do Not Disturb آیفون امکان استثنا قائل شدن را ارائه کرده است.

به موجب وجود این قابلیت شما می‌توانید تعدادی از مخاطبین خود را به عنوان مخاطبینی انتخاب کنید که حتی با فعال بودن حالت Do Not Disturb آیفون هم هشدار صوتی یا لرزشی تماس آن‌ها ارائه شود. برای دستیابی به تنظیمات این بخش باید وارد Settings آیفون شوید و سپس گزینه Do Not Disturb را انتخاب کنید.

در این قسمت گزینه‌ای تحت عنوان Allow Calls From قرار دارد که در حالت پیش فرض غیر فعال است. اگر مخاطب یا مخاطبینی را به این قسمت اضافه کنید، برقراری تماس از سوی آن‌ها و ارائه هشدار صوتی یا لرزشی آیفون در وضعیت فعال بودن حالت Do Not Disturb آیفون هم مقدور می‌شود.

اگر برادرتان شماره تماس شما را در این لیست قرار نداده، اما شماره تماس پدر یا مادرتان در این لیست مستثنا شده قرار دارند، می‌توانید با استفاده از گوشی پدر یا مادرتان با وی تماس حاصل کنید. این روش هم یکی از روش‌های موثری است که می‌توانید به منظور برقراری تماس ضروری با آیفون‌هایی که حالت Do Not Disturb در آن‌ها فعال است استفاده کنید.

  • روش سوم: تماس گرفتن دوباره با مخاطب مد نظر

این روش کاربردی‌ترین روشی محسوب می‌شود که به منظور برقراری تماس با مخاطبین که حالت Do Not Disturb آیفون وی فعال است از آن استفاده کنید.

در این حالت هر کسی که در عرض سه دقیقه، دو یا بیش از دوبار با شما تماس بگیرد باعث خارج شدن گوشی از حالت مزاحم نشوید، خواهد شد. دقت داشته باشید که این قابلیت توسط کاربر قابل غیر فعال کردن است، اما اغلب کاربران نسبت به تغییر تنظیمات آن اقدام نمی‌کنند. بنابراین ضمن فعال بودن حالت Do Not Disturb آیفون، با برقراری چند تماس پیاپی با مخاطب مد نظر، احتمالا قادر به صحبت کردن با وی می‌شوید.

شما می‌توانید به صورت دلخواه انتخاب کنید که در زمان رانندگی این حالت به صورت اتوماتیک فعال شود یا غیر. به علاوه به طور خودکار پیامی مبنی بر رانندگی کردن شما به فرد تماس گیرنده بفرستد. حتی این امکان برای آن شخص فراهم است تا در صورت ضروری بودن تماس، به شما با کلمه ضروری (Urgent) اطلاع دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها