Data Center دیتاسنتر چیست ” مرکز داده “

دیتاسنتر چیست و این مراکز داده چگونه اداره میشوند

دیتاسنتر

دیتاسنتر چیست و این مرکز داده چه کاربردی دارند ؟

از آنجا که بخش عملیاتی فناوری اطلاعات ( Information technology operations ) برای تداوم کسب و کار های امروزی بسیار مهم میباشد و بایست تمام نکات ایمنی من جمله امکان آتش سوزی ، قطع برق و کنترل های محیطی در آن رعایت گردد دیتاسنتر ها به صورت کاملا صنعتی شکل گرفتند .

باید اذعان کنیم برق مصرفی یک دیتاسنتر استاندارد همچون دیتاسنتر شرکت اچ پی برابر با مصرف یک شهر کوچک 100 هزار نفره میباشد.

زمانیکه استفاده از اینترنت فراگیر شد، شرکت ها و سازمان ها نمی توانستند خودشان برای نگهداری از سرور هایشان با توجه به هزینه های بالای این کار فعالیت کنند. بنابر این جهت رفع مشکل نگهداری و تعمیر سرور ها ،دیتاسنتر ها ایجاد شدند. Data Center یا مرکز داده با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت، همچنین با در اختیار داشتن سرور های قدرتمند و بسیار زیاد، امکان راه اندازی سرور های وب برای عموم مردم را میسر ساخته اند.

تعداد مراکز داده ( Data Center ) از سال 2000 تا سال 2016 در سراسر ایالات متحده به بیش از 3 میلیون  افزایش پیدا کرده است 

شرکت ها و سازمان ها با اجاره ی فضاهای این سرور ها سایت های خود را در اینترنت منتشر و در معرض دید همگان قرار می دهند. البته شرکت های بزرگ با سرمایه ی مناسب به صورت  کلی از مرکز داده یک سرور کامل را اجاره می کنند و آن را از راه دور و با ابزار های خاصی مدیریت و کنترل می کنند،

به شکل  خلاصه باید  گفت دیتاسنتر به مکانی گفته میشود که در در شرایط بسیار مساعدی سرور ها نگهداری میشوند .

What is a Data Center

 

انتخاب محل دیتاسنتر عواملی همچون  نزدیکی به شبکه های برق، زیرساخت ارتباطات راه دور، خدمات شبکه، خطوط حمل و نقل و خدمات اضطراری نزدیک بودن به  مسیرهای پرواز،  خطرات زمین شناسی و آب و هوا در تعیین محل استقرار دیتا سنتر ها نقش اساسی دارد .

 Data Center   ، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع آوری داده و یا تمامی این موارد عمل کند. مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری و یا عمومی قابل استفاده هستند.

بزرگترن دیتاسنتر های دنیا در اختیار کمپانی هایی همچون مایکروسافت ، گوگل ،اپل و … دیگر غول های دنیای دیجیتال میباشد البته بر بخش مباحث نظامی نیز دولت هایی همچون امریکا و چین دارای دیتاسنترهای عظیم اطلاعاتی هستند که جزییات آن به بیرون درز نمیکند اما مطمئناقابلیت هایشان بسیار فراتر از دیتاسنتر های تجاری میباشد .

دیتاسنتر مایکروسافت :
Data Center شیکاگوی مایکروسافت یکی از بزرگترین Data Center های دنیا با ۶۵ هزار متر مربع، میزبان حدود یک میلیون سرور است که در واحدهای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تائی دسته بندی شده اند.

دیتاسنتر مایکروسافت
دیتاسنتر مایکروسافت

دیتا سنتر های شرکت گوگل :

گوگل هیچگاه رسماً تعداد سرورهای خود را اعلام نکرده است ؛ اما شنیده ها حکایت از آن دارد این شرکت صاحب بیش از 1 میلیون سرور در سراسر جهان میباشد . حتی عجیب نیست اگر گوگل را با ۱۳ مرکز داده در سراسر دنیا مالک بزرگترین Data Center جهان بنامیم  .

در ویدئو پیوست Joe Kava از سیستم های خاص به کار رفته در مراکز داده گوگل که به نوعی بزرگترین دیتاسنتر های دنیا را در اختیار دارد صحبت میکند و بخش هایی از این دستاسنتر ها را تشریح مینماید :

 

 

یک دیتا سنتر باید دارای ویژگی های استانداردی باشد که بخشی از آن را در مطالب بالا ذکر کردیم ، اما در پایین به شرح دقیقتر  ویژگی ها یک دیتاسنتر استاندارد میپردازیم

 

  • سیستم برق پشتیبان از ملزومات یک دیتاسنتر به شمار میرود  :

یکی از مهم ترین مسائل در Data Center سرویس دهی بدون وقفه به مشتریان می باشد. با توجه به امکان قطع برق به دلایل مختلف همچون حوادث غیرمترقبه یا جنگ، نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری استمعمولاً  Data Centerهای بزرگ از UPS های مخصوصی استفاده می کنند که امکان سرویس دهی به بیش از صدها سرور را دارند. علاوه بر سیستم UPS ، ژنراتورهای قوی نیز درData Center وجود دارد تا در صورت قطع بلندمدت برق، سرویس دهی بدون وقفه انجام شود .

سیستم برق پشتیبان در دیتاسنتر
سیستم برق پشتیبان
  •  مشخصات فیزیکی و سخت افزاری :

با توجه به این نکته که اکثر سرورهای وب از نوع Desktop هستند، ساختمان دیتاسنترها اکثرا با سقف های بلند ساخته می شوند که علاوه بر تهویه هوا، امکان قرار دادن سرورهای بیشتر را می دهند. همچنین در تمامی Data Centerها، مسیرهایی برای گذراندن کابل های شبکه  کابل های برق وجود دارد. علاوه بر این موارد، وجود سیستم تهویه قوی برای پایین نگه داشتن دمای سرورها ضروری می باشد. البته مشخصاتی همچون وجود سقف کاذب، کف کاذب و همچنین سیستم اطفاء حریق در برخی موارد توصیه شده است.

مشخصات سخت افزاری
مشخصات سخت افزاری
  • دستگاههای ذخیره سازی اطلاعات (Storage) :

ذخیره سازی متصل به شبکه (Nas) دستگاهی است که به صورت اشتراکی در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه های NAS مجموعه ای از هارددیسک ها هستند که کاربران می توانند از طریق شبکه به آنها دسترسی پیدا کنند. این دستگاه ها دارای یک سیستم عامل هستند که برای کاربردهای ذخیره سازی اختصاصی سازی شده است. از NAS به منظور مدیریت متمرکز فایل ها و منابع اطلاعاتی سازمان استفاده می شود و با استفاده از آنها، می توان به راحتی فایل های سازمانی و مورد نیاز کاربران را در محیطی ایمن به اشتراک گذاشت. می توان گفت وظیفه ی اصلی NAS در یک سازمان، تأمین نمودن نیازهای ذخیره سازی است.

در هنگام استفاده از دستگاه های NAS کاربران به جای آنکه از هارد دیسک های سیستم های خود به منظور ذخیره سازی اطلاعات سازمانی و اداری استفاده کنند.  به دستگاه NAS متصل شده و اطلاعات را در آنجا ذخیره و یا از آنجا بازیابی می کنند. از آنجایی که کاربران برای اتصال به دستگاه NAS از مسیر شبکه ای اقدام می کنند. تلاش می شود تا عملیات دسترسی، ذخیره سازی و تغییر به صورت امن و با مدیریتی آسان در اختیار کاربران قرار گیرد.

دستگاههای ذخیره سازی اطلاعات (Storage)
دستگاههای ذخیره سازی اطلاعات (Storage)
  • وجود سیستم های پشتیبان گیری :

با توجه به سیاست های Data Center و نیاز پروژه ، پشتیبان گیری از اطلاعات امری کاملا ضروری می باشد که بسته به نیاز به صورت لحظه به لحظه و یا ساعتی و … بک آپ گیری از اطلاعات انجام میگیرد معمولا بک آپ گیری لحظه به لحظه و ذخیره اطلاعات به صورت همزمان در چندین سرور بیشتر مختص به شرکت های بزرگ دنیا از جمله فیسبوک ، گوگل و … میباشد تا در صورت بروز خطا بدون اینکه کاربر متوجه این امر گردد بک آپ استفاده میشود .

سیستمهای پشتیبان گیری 
سیستمهای پشتیبان گیری

در دیتاسنتر ها علاوه بر موارد فوق امنیت و پایداری سرور ها نیز بسیار مهم می باشد. سیستم های خنک کننده  و اطفای حریق و ژنراتور های برق و … همگی جهت پایداری و امنیت سرور ها در همه ی دیتاسنتر ها تعبیه میشوند .

یک مرکز داده می تواند یک ساختمان یک یا چند طبقه ای باشد که سرور ها در تعدادی و یا کل طبقات نگهداری می شود.سرور های Rackmount در رک های 19 اینچی به صورت ایستاده هستند و به صورت ردیف های افقی رک ها را پر می کنند .

در بین رک ها راه رو هایی جهت مدیران سرور ها و تیم فنی جهت نظارت و بررسی سرور ها قرار داده شده است، مبحث دیتاسنتر ها و تجهیزات آن ها بسیار پیچیده و جذاب است 

  • دسته بندی دیتاسنترها ( Data center (

مراکز داده را با توجه به اندازه و کارکرد به دسته‌های زیر تقسیم می کنیم:

           1- شبکه‌های سازمانی، تجاری و یا دانشگاهی  (Campus)
2- شبکه‌های خصوصی ( WAN
3- فراهم کننده‌های سرویس (SP)  
4- مراکز داده اینترنتی  (IDC)
5- مراکز داده فراسازمانی  (Extranet
6- مراکز داده محلی  ( Intranet)

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها