تکنولوژی بلاک چین Block Chain

اقتصاد و به‌طور کلی زندگی ما امروزه توسط تکنولوژی و سیستم‌های جدید مبادلاتی مالی و اطلاعاتی مثل Block Chain درحال تغییر و تحول است. اما اصل و پایه این سیستم چیست و چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین Block Chain چیست؟
و اگر این تکنولوژی تا این حد پیچیده و کارآمد است؛ چرا بلوک نامگذاری شده است؟

در پایه‌ای‌ترین سطح آن فقط یک زنجیره از بلوک‌ها است، اما نه به معنای سنتی این کلمه.
وقتی در این زمینه می‌گوییم “بلوک” و “زنجیره” ما در واقع درباره ریز اطلاعات دیجیتالی “بلوک” ذخیره‌شده در یک پایگاه‌داده عمومی “زنجیره” صحبت می‌کنیم.

به زبان ساده‌تر، Block Chain یک نوع سیستم ثبت و ذخیره اطلاعات است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای آن شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.
و البته با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده تقریبا به‌طور کامل از بین می‌رود.

Block Chain تکنولوژی

داده‌های بلاک چین در یک کامپیوتر یا سرور خاص ذخیره نمی‌شوند. هر کامپیوتر یا سیستمی که به شبکه وصل شود، یک نسخه از اطلاعات را دریافت می‌کند.

به هر کامپیوتری که به شبکه متصل می‌شود و یک کپی از بلاک چین را دریافت می‌کند، نود Node می‌گویند.

گره یا Node، به مفهموم همان دستگاهی هست که هر
مشترک در شبکه داراست و یک کپی از لجر باز را در اختیار دارد.
ما از اصطلاح ” گره ” به‌عنوان تعریفی از یک مشترک در زنجیره دفترکل توزیع شده استفاده می‌کنیم. یعنی یک مشترک مستقل در مجموعه.)


بلاک چین Block chain برای چه استفاده می‌شود؟

این تکنولوژی و ارزهای الکترونیکی در ابتدا در صنایع مختلفی از جمله تامین مالی، مستغلات و بهداشت استفاده می‌شده است. هر چند با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم مثل توسعه هوش مصنوعی یا اینترنت اشیا می‌توان به کاربردهای بیشتر این فناوری امیدوار بود.

بلاک چین Block Chain

البته هنوز در دنیا Block Chain به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.و با اینکه این فناوری غیرمتمرکز است؛ در بسیاری از کارها با وجود این تکنولوژی باز هم مجبور به تکیه کردن به نهادها و سازمان‌های متمرکز هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها