نخستین کامپیوتر کوانتومی تجاری IBM با نام Q System One رونمایی گردید

کامپیوتر کوانتومی IBM قدمی مهم اما این کامپیوتر کوانتومی آماده نیست

کامپیوتر کوانتومی شرکت ibm

از نخستین کامپیوتر کوانتومی تجاری IBM با نام Q System One رونمایی گردید . در حالی که رایانه های عادی اطلاعات را به صورت بیت 0-1 ذخیره میکنند رایانه های کوانتومی پا را فراتر گذاشته و به لطف کیوبیت کوانتومی در هر لحظه هم صفر وجود دارد و هم یک 0 و 1 !

 اخبار تکنولوژی : کامپیوتر های کوانتومی از لحاظ نظری میتوانند 1000 برابر بهتر از بزرگترین سوپر کامپیوتر های دنیا که اطلاعات را به صورت موازی پزدازش میکنند عمل کرده و بار اطلاعاتی بسیاری را در آن واحد پردازش کند .

جالب است بدانید سیستم های کوانتومی هرچند بشدت قدرتمند هستند اما به کوچکترین صدا های محیط واکنش نشان میدهند و محاسبات آنها مختل میگردد . از دیگر ویژگی های  آنها مکان قرارگیری هسته در یکفریز با دمایی نزدیک به صفر مطلق است . یکی از چالش های پیش روی محققان در جهت خوندن و نوشتن اطلاعات در این کامپیوتر های کوانتومی میباشد که در حال حل این موضوع میباشند .

شرکت هایی همچون گوگل و مایکروسافت نیز طی چند سال اخیر با پشتیبانی مالی دولت در صدد طراحی این سیستم ها بر  آمده اند و سرمایه های کلانی را صرف این دست پروژه ها کرده اند و به موفقیت های قابل توجه ای رسیده اند اما همچنان چالش هایی از قبیل دادو ستد اطلاعات وجود دارد .

کامپیوتر کوانتومی ibm

 این شرکت اعلام کرده است : ” این سیستم جدید در گسترش محاسبات کوانتومی چیزی فراتر از دیوارهای آزمایشگاه تحقیقاتی است ماست  زیرا ما برای توسعه برنامه های کاربردی کوانتومی که  برای کسب و کار و علم مفید است تلاش میکنیم تا همگان از آن بهره ببرند “

کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند محاسبات را بسیار سریع‌تر از سیستم‌های معمولی انجام دهند و برخی مسائل را که ممکن است حل آنها برای سیستم‌های معمولی از چندین ساعت تا چند روز طول بکشد، در کسری از ثانیه حل کنند! دلیل این موضوع این است که سیستم‌های معمولی از واحد بیت برای انجام محاسبات استفاده می‌کنند اما سیستم‌های کوانتومی از کیوبیت استفاده می‌کنند که از بیت بزرگتر بوده و حجم بیشتری برای داده‌ها دارد .

 کامپیوتر جدید IBM ابعادی بزرگ دارد و خرید آن برای شرکت ها کاری دشوار میباشد که این نیز چالشی جداگانه از تکامل داخلی این سیستم ها محسوب میگردد ، یکی از محققان این شرکت آینده پیش وی این سیستم ها را روشن قلمداد کرد و گقت : در آینده ای نه چندان دور کامپیوتر های کوانتومی در ابعاد جعبه به بازار عرضه خواهند شد هرچند این سیستم ها مخصوص بازی نیستند و شاید درآینده دانشمندان و محققان این ویژگی را به آن اضافه کنند  ، مورد قابل تامل تر نیز ارتباط این سیتم های کوچک با واحد پردازشی اصلی در درون شرکت است که اطلاعات را در داخل سیستم اصلی ما پردازش خواهیم کرد و آن جعبه ها در اصل یک سیستم تجزیه و تحلیل کوانتومی محسوب میگردند .

بسیاری معتقد هستند کامپیوتر های کوانتومی تا سال های 2050 همچون لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند امروزی براحتی تولید میگردد و واحد های پردازش و اعداد سرسام آوری را برای اندازه گیره آنها باید بازنویسی کنیم و از طرفی هوش مصنوعی به واسته این سیستمهای پردازشی قوی به اوج قدرت خود خواهد رسید و ممکن است تهدیدی برای بشر باشد .

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها