چه کشورهایی بیت کوین و ارز های دیجیتال را ممنوع میدانند

ارز دیجیتال - بیت کوین

ممنوعیت استفاده از بیت کوین در برخی از کشور ها اعلام شده در این بین بسیاری از کشور ها هنوز قانونی در رابطه با ممنوعیت ارز های دیجتال وضع نکرده اند و شاید آن را جدی نگرفته اند و کشورهای همچون چین و ژاپن بشدت به ارزهای دیجیتال حساس هستند و قوانین محکمی را برای آن وضع کرده اند .

از سال ۲۰۰۹ به بعد با ورود بیت کوین به بازار تا کنون، شهرت این ارز دیجیتالی روز به روز گسترش پیدا کرده است اما همچنان در برخی از کشورهای دنیا ممنوعیت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی مانند لایت کوین و اتریوم وجود دارد. آمریکای شمالی هیچ ممنوعیتی علیه بیت کوین در نظر نگرفته است. در نتیجه افراد ساکن این قاره بدون هیچ ممانعت و محدودیتی می‌توانند به خرید، فروش، تجارت و استخراج بیت کوین دست بزنند. اما سایر نقاط دنیا اوضاع به آسانی آمریکا و کانادا نیست. این مقاله را تا انتها بخوانید تا دریابید که در کدام کشورها ممنوعیت ارز بیت کوین مانع از استفاده راحت و قانونی آن در معاملات مختلف می‌شود.

کشور هایی که بیت کوین و ارز های دیجیتال را ممنوع میدانند در آینده ای نه چندان دور به تغییر این قوانین روی خواهند آورد زیرا که ارز های دیجیتال مورد استقبال تمامی مردم دنیا قرار خواهد گرفت .

این ممنوعیت تاثیر چندانی در افزایش قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال به خاطر امکان تبادل و خرید اینترنتی آن نداشته است هر چند در کشورهایی همچون ایران افزایش یا کاهش شدید قیمت این ارز به علت تورم بوده و نبایست ایران را بادیگر کشورهایی که رابطه دلاری آنها با دنیا برقرار است و براحتی توانایی تهیه ویزا کارت یا پی پال کارت را دارند مقایسه کرد .

در ایران خرید بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال به وسیله پی پال و سایر کارت ها دشوار بوده و به علت کاهش شدید ارزش پولی و نوسانات عجیب بازار کار سخت و پر ریسک تری نسبت به دیگر کشور ها میباشد .

در شکل زیر یک شمای کلی از وضعیت قانون‌گذاری در کشورهای مختلف دنیا آمده است. رنگ سبز نمایانگر مجوز استفاده از رمزینه ارزها؛ رنگ قرمز حاکی از ممنوعیت کامل این ارزها در آن کشور؛ رنگ زرد نیز نشانه محدودیت رمزینه ارزها در برخی حوزه‌ها ( از قبیل وسیله پرداخت ) یا نهادها ( همانند ارگان‌های دولتی ) است و همچنین کشورهایی که با رنگ خاکستری مشخص شده‌اند، تاکنون نسبت به رمزینه ارزها موضع قانونی نداشته‌اند.

بیت کوین و قوانین حاکم بر کشور ها
نقشه جهان ممنوعیت بیت کوین

ممنوعیت بیت کوین در مراکش

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷، ممنوعیت ارز بیت کوین اعلام شد. چند روز قبل از این تاریخ، شرکت MTDS در این کشور که یک شرکت خدمات دیجیتالی است، اعلام کرده بود که برای پرداخت‌هایش بیت کوین هم می‌پذیرد. اما هر گونه خرید و فروش و تجارتی با بیت کوین در کشور مراکش کاملا ممنوع است.

 

ممنوعیت در بولیوی

کریپتوکارنسی‌ها هیچ‌وقت در بولیوی وجاهت قانونی نداشته‌اند. دولت این کشور ممنوعیت  بیت کوین را با قوانین سفت و سختی پیگیری می‌کند. تعدادی از افراد به خاطر خرید و فروش یا استخراج بیت کوین دستگیر شده‌اند و اگر دولت متوجه فعالیت در این زمینه بشود، جرایمی نقدی را به مجرمان تحمیل می‌کند.

ممنوعیت در اکوادور

در اواسط سال ۲۰۱۴، اکوادور هم ممنوعیت ارز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را رسما اعلام کرد. این ممنوعیت در راستای اصلاحات مالی در این کشور بود. ممنوعیت بیت کوین با هدف از بین بردن رقیب برای ارز دیجیتالی وطنی اکوادور بود. ارز دیجیتالی اکوادور ارزی شبیه بیت کوین نیست و مبتنی بر سیستم بلاک چین کار نمی‌کند بلکه فقط نوعی پول دیجیتالی است که براساس دلار آمریکا ارزش‌گذاری شده است. هر چند که بیت کوین در اکوادور ممنوع است اما سخت‌گیری‌ها پیرامون آن به اندازه بولیوی نیست و تعدادی از افراد مشغول به فعالیت در بازار آن هستند.

ممنوعیت درچین

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷، چین هم ممنوعیت ارز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را اعلام کرد. با وجود این ممنوعیت، عده زیادی از چینی‌ها که قبل از سال ۲۰۱۷ مشغول به فعالیت با بیت کوین بودند همچنان به کار خود ادامه دادند. آنها فعالیت‌های خود در حوزه ارزهای دیجیتالی را از طریق پیام‌رسان های غیر بومی خود همچون تلگرام پیگیری می‌کنند. سخت‌گیری دولت چین پیش از آنکه متوجه افراد باشد، شامل حال شرکت‌های فعال در این عرصه می‌شود.

ارز دیجیتال - بیت کوین
ارز دیجیتال – بیت کوین

 

 

 کشور نپال نیز ممنوعیت شدیدی را حاکم کرده است 

محکومیت فعالان در بازار کریپتوها در کشور نپال بسیار سنگین است. آن‌ها هم ملزم به پرداخت جرایم مادی هستند و هم باید به زندان بروند. به همین خاطر ورود به فعالیت‌های مرتبط با بیت کوین در این کشور چندان عاقبت خوبی به همراه نخواهد داشت.

این مطلب را از دست ندهید:  ارز دیجیتال چیست ؟

بسیاری از دولت‌ها در حال بررسی و سنجش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی هستند. مدتی طول می‌کشد تا این ارز تازه‌وارد جای خود را باز کند و همه وجود و حضورش را بپذیرند. ارزهای دیجیتالی تازه در ابتدای راه خود هستند. با وجود ظرفیت‌های فراوانی که این ارزها و سیستم فناوری بلاک چین دارد باز هم در صورت فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای به کارگیری رسمی آن، معضلات مالی و اقتصادی و چه بسا سیاسی سنگینی، در دنیا به وقوع خواهد پیوست.

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

چه کشورهایی بیت کوین و ارز های دیجیتال را ممنوع میدانند
0 0
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.