چرا Eject کردن فلش مموری توصیه میشود؟

اجکت فلش مموری لازم است یا نه

چرا Eject ( ایجکت ) کردن فلش مموری توصیه میشود؟

 

تکنولوژی : آیا Eject کردن فلش مموری واقعا ضروری است؟ اگر یک فلش مموری یا هرگونه حافظه خارجی را بدون Eject کردن از پورت USB بیرون بکشید، معمولا هشداری با این مضمون به نمایش درمی‌آید: Disk Not Ejected Properly که به این معنی است که حافظه خارجی به‌درستی بیرون کشیده نشده است! آیا واقعا Eject کردن فلش مموری قبل از بیرون کشیدن از کامپیوتر ضروری است؟ در ادامه پست به علت توصیه ایجکت کردن فلش مموری قبل از قطع اتصال و همچنین مشکلات احتمالی در صورت ایجکت نکردن فلش مموری ها میپردازیم.

Eject کردن فلش مموری
ایجکت کردن فلش مموری

 

 

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا پشت صحنه تبادل فایل بین فلش مموری و کامپیوتر را بررسی کنیم.

فرض کنید در حال انتقال یک فایل از کامپیوتر به فلش مموری خود هستید. برای انجام این عملیات احتمالا کامپیوتر شما از حافظه ی میانی و پنهان بنام write cache جهت تسریع در انتقال فایل استفاده میکند. این یعنی به جای اینکه فایل مستقیما از حافظه داخلی سیستم به مقصد منتقل شود، برای بالا بردن راندمان، از حافظه پنهان بهره می‌گیرد.

«اندی پاولو» (Andy Pavlo)، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون، در این رابطه می‌گوید:

«زمانی که فایلی را به فلش مموری منتقل می‌کنیم، در حقیقت این فایل به حافظه موقت منتقل می‌شود و در ادامه پیامی برای انتقال موفقیت‌آمیز آن به فلش مموری نمایش داده می‌شود. اما در حقیقت تمام فایل موردنظر هنوز به فلش مموری نرسیده است.»

« پاولو » در مورد ارتباط این بخش با Eject کردن می‌گوید :

«با این کار ما به سیستم می‌گوییم که می‌خواهیم فلش مموری را از کامپیوتر بیرون بکشیم و به همین خاطر محتوای write cache باید کاملا خالی شود.»

با write cache، کامپیوتر شما فرایند انتقال و کپی‌برداری را در پس‌زمینه اجرا می‌کند. تمام این فرایند خیلی سریع و در عرض چند میلی‌ثانیه اتفاق می‌افتد. کامپیوترهایی که از write cache استفاده می‌کنند، اگر کاربر قبل از بیرون کشیدن فلش مموری آن را Eject نکند، شاید بخشی از این فایل‌ها به‌درستی منتقل نشوند.
در کامپیوترهای مک، همواره از write cache استفاده می‌شود اما در سیستم‌های ویندوزی این روش به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است و کاربران می‌توانند آن را به‌صورت دستی فعال کنند. به همین خاطر، «پاولو» توصیه می‌کند که کاربران کامپیوترهای مک، بهتر است از فرایند Eject کردن بهره ببرند.

Eject کردن فلش مموری
Eject کردن فلش مموری

 

مشکلات احتمالی

اولین احتمالی که باید مطرح کنیم، مخدوش شدن فایل‌های ارسالی است، البته به احتمال زیاد مشکلی برای فایل مبدأ به وجود نمی‌آید. بعد از آن، باید احتمال مخدوش شدن دیگر فایل‌های موجود در فلش مموری را هم در نظر بگیریم. بزرگ‌ترین مشکلی که شاید پدیدار شود، اختلال در نحوه‌ی ذخیره‌سازی فایل‌ها در فلش مموری است که باعث می‌شود فلش مموری نتواند به فایل‌های ذخیره شده در حافظه خود دسترسی پیدا کند.

شرکت «سن‌دیسک» (SanDisk) که یکی از بزرگ‌ترین سازندگان حافظه‌های جانبی در جهان محسوب می‌شود، در این باره می‌گوید: «اگر از فلش مموری، هارد اکسترنال یا کارت SD استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم که قبل از خروج آن‌ها از کامپیوتر، دوربین یا گوشی، ابتدا از طریق نرم‌افزاری آن‌ها را Eject کنید. از آنجایی که ما نمی‌توانیم فرایندهای فعال در پس‌زمینه را مشاهده کنیم، عدم انجام این کار می‌تواند مشکل‌زا باشد.»

با این حال بهتر است خوش بین باشیم…
فرایند مربوط به write cache آن‌قدر سریع انجام می‌گیرد که انسان‌ها اصلا نباید بابت آن نگرانی داشته باشد. با این حال اگر کاربر محافظه‌کاری هستید، توصیه می‌کنیم در میان فرایند انتقال فلش مموری را بیرون نکشید و بعد از اتمام آن هم برای بیرون کشیدن، چند میلی‌ثانیه صبر کنید. حواستان باشد که کامپیوترهای مک از روش write cache استفاده می‌کنند اما کامپیوترهای ویندوزی به‌صورت پیش‌فرض از این روش بهره نمی‌برند.

« جیم والدو » (Jim Waldo)، رییس بخش تکنولوژی یکی از دانشکده‌های هاروارد در نهایت می‌گوید: « اگر همواره بدون Eject کردن فلش مموری را از سیستم بیرون بکشید، به‌هیچ‌عنوان نباید هیچگونه نگرانی داشته باشید. نگرانی اصلی باید هنگام وصل کردن آن به سیستم باشد، زیرا همواره باید احتمال ورود ویروس از طریق این روش را در نظر داشته باشید. »

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها