هیدروگرافی چیست : چاپ هیدروگرافی به راحتی آب خوردن

آموزش چاپ هیدروگرافی و قیمت دستگاه چاپ هیدروگرافی

هیدروگرافی چیست ؟ هیدروگرافیک یا چاپ هیدروگرافی فرایند پیچیده ای ندارد و دستگاه هیدروگرافی از یک وان تشکیل میگردد که قابلیت چرخش آب را داشته باشد ، این دستگاه با نام های وان هیدروگرافیک ، دستگاه هیدروگرافیک ، حوضچه هیدروگرافیک ، کربو هیدرات ، واترترانسفر ، چاپ آبی ، چاپ غوطه وری ، چاپ انتقال آب ، تصویربرداری انتقال آب ، فرو بردن آبی  شناخته شده است .

با آیومگ همراه شوید تا آگاهی شما را نسبت به چاپ هیدروگرافی افزایش دهیم ، این پست تنها در جهت ایجاد آگاهی میان افراد جویای کار میباشد تا به دام شرکت های کلاهبردار و سود جو که در زمنیه فروش دستگاه های چاپ هیدروگرافی با قیمت های کاذب فعالیت دارند نیوفتاده و سرمایه خود را هدر ندهند .

تاریخچه هیدروگرافی ( هیدروگرافیک ) :

Hydrographics ( تلفظ : هایدروگرافیگز ) زمان ثبت اختراع هیدروگرافی به  تاریخ 26 ژوئیه 1982 در ایالات متحده باز میگردد ، روند اختراع آن نامشخص میباشد اما نام فردی که آن را ثبت اختراع کرده است Motoyasu Nakanishi میباشد .  در ابتدای امر چاپ هیدروگرافی برای رنگ آمیزی تجهیزات استتار نظامی کاربرد داشته است و تا یک دهه گذشته کمتر کسی نسبت به این نوع پوشش شناخت کافی داشته است .

فرایند چاپ هیدروگرافی

در روش های سنتی اگر شما میتوانستید محلول رنگ را بر روی آب شناور کنید و سپس جسم را در درون آن فرو ببرید عمل هیدروگرافی انجام میگرفت . در حال حاظر و با پیشرفت تکنولوژی پاشش رنگ بر روی آب جای خود را به فیلم های پیش ساخته شده داده است  که با غوطه ور کردن آن در آب فیلم حل میگردد و رنگ مد نظر بر روی آب باقی میماند .

ساخت فیلم هیدروگرافی فرآیند پیچیده ای ندارد  و در گذشته با استفاده از دستگاه روتوگراور اقدام به چاپ بر روی  پلی وینیل الکل مینماید و در اکثر مواقع  پلی وینیل الکل در بازار براحتی یافت میگردد و دقیقا مشابه رول های کاغذ میباشد  ( دستگاه قدیمی تر ساخت فیلم هیدروگرافی چیز عجیبی نیست و شما آنها را در صنعت چاپ روزنامه به وفور دیده اید اما برخی از شرکت های فروشنده فیلم های چاپ هیدروگرفی آن را  فرآیندی پیچیده و پر هزینه به شما معرفی میکنند تا جایی که در تماس تلفنی با یکی از شرکت های سازنده هزینه خرید دستگاه ناشناخته خود را همراه با کاغذ چاپ بالغ بر 150 میلیون تومان تومان ارزیابی کردند !  )

در حال حاظر دستگاه های چاپ دیجیتال برای این کار طراحی شده است و شما براحتی با استفاده از یک کامپیوتر + دستگاه چاپ + کاغذ پلی وینیل الکل و یک وان آب میتوانید براحتی تمام فرآیند مربوط به چاپ را انجام دهید . این همان چیزیست که شرکت های فروشنده فلیم هیدروگرافی از شما پنهان میکنند و تهیه فیلم را کاری بلند مدت و پرمشقت بازگو میکنند .

این مورد نیز همچون مبحث آبکاری فانتاکروم در دست شرکت هایی  افتاده است که بشدت به  دنبال منافع خود و کسب سود مضاعف به علت ناآگاهی افراد میباشند تا با ایجاد بازاری بسته برای خود فرصت ایجاد نمایند .

نکته : فیلم هیدروگرافی بر روی پلی وینیل الکل (PVA) پرینت گرفته می شود و  بسیار به رطوبت و درجه حرارت حساس است ، شرایط انبارداری آن باید مناسب باشد تا پایداری و طول عمر بالایی داشته باشند .

دستگاه های و مواد مورد نیاز جهت هیدروگرافی

دستگاه چاپ هیدروگرافی چیز عجیبی نیست و همانطور که در تصویر اصلی صفحه مشاهده میکنید و در تصویر پیوست پایین نیز قابل مشاهده میباشد برای چاپ از یک پرینتر + کاغذ + ظرف آب استفاده میگردد .

در صورت تهیه پرینتر و کاغذ پلی وینیل الکل PVA 90 درصد کار انجام شده است و حوضچه آب تنها در موارد چاپ صنعتی نیاز به هزینه کرد دارد که آب هم با سفارش به کانال ساز محل و تهیه یک پمپ آب براحتی قابل حل میباشد .

داستگاه چاپ هیدروگرافی

برای درک قیمت واقعی پرینتر و کاغذ چاپ هیدروگرافی به سایت های خارجی مراجعه کرده ایم و قیمت ها را به دلار برای شما به نمایش در آورده ایم تا با هزینه های آن به صورت آگاهانه برخورد کنید  :

کاغذ چاپ هیدروگرافی + قیمت
کاغذ چاپ هیدروگرافی + قیمت 229 دلار
فیلم هیدروگرافی ساز کوچک + قیمت 55 دلار
فیلم هیدروگرافی ساز کوچک + قیمت 55 دلار
پرینتر چاپ فیلم هیدروگرافی + قیمت 1700دلار
پرینتر چاپ فیلم هیدروگرافی + قیمت 1800دلار

در موارد بالا یک دستگاه تمام صنعتی با قابلیت چاپ عرض در حدود 70 سانتی متر با قیمت 1800 دلار  و رول بزرگ فیلم هیدروگرافی با قیمت 220 دلار را مشاهده میکنید  . دستگاه های چاپ هیدروگرافی از 400 دلار تا 5000 دلار بسته به ابعاد چاپ متغیر میباشد . فیلم چاپ نیز در سایز های مختلف موجود بوده و از 10 دلار تا 600 دلار محدوده قیمتی آنها میباشد . ( دستگاه چاپ مورد نمایش به صورت استوک میباشد و قیمت نمونه آکبند آن 2500 دلار است هرچند این دستگاه تولید سال 2014 است و نمونه های جدیدتر آن نیز به وفور در بازار یافت میگردد )

ویدئو آموزش چاپ هیدروگرافی را در پایین برای شما آماده کرده ایم که از صفر تا 100 کار را با دیدن این ویدئو فرا خواهید گرفت :

  • نکاتی که در مورد چاپ هیدروگرافی در مبحث صنعتی باید بدانید :

1 – قطعه کار باید طبق آموزشی که در مبحث فانتاکروم به شما گفتیم پرایمر گردد ( پرایمر ماده ای پاششی است که باعث  صیقلی شدن و دست پیدا کردن به سطحی صاف میگردد این ماده به صورت اسپری پاشیده میگردد و در صورتی که سطح کار شما صاف باشد و رنگ زیر کار با فیلم هیدروگرافی مد نظر تداخل طیف نداشته باشد نیازی به پرایمر نیست ( شیشه یکی از این موارد میباشد )  .

  • بعد از خشک شدن ماده ی پرایمر یک پاشش ماده رنگی برای کوت کردن بر روی جسم به کار برده می شود تا با طرح تطابق داشته باشد و طیف رنگ مد نظر با رنگ فیلم هیدروگرافی تداخل نداشته باشد ..
  • بنابراین به عنوان مثال برای چاپ بر روی دانه چوب، یک ماده ی بیس کوت قهوه ای رنگ به کار برده می شود و نیز تعدادی طرح هایی که با پایه ی  رنگی خاص برای استتار به کار برده می شود. بعد از اینکه بیس رنگی به کار برده شد، آن شی برای پروسه ی هیدروگرافی آماده است. همانطور که قبلا به آن اشاره شد یک ماده ی اکتیواتور (HGA-EM014) برای فعال سازی فیلم به کار برده می شود. حالا می توان آن شی را در داخل آب فرو کرد و جوهر حول آن قرار می گیرد، سپس آن با یک پارچه ی تمیز شسته و محافظت می شود.

2 – برای بخش بعدی  برای پایداری 100 درصدی نیاز به اکتیویتور میباشد تا لایه چاپ به بدنه پرایمر شده به خوبی چسبیده و طی واکنش شیمیایی مقومت پیدا کند ،  یکی از دلایل عدم تثبیت هیدروگرافی و مقاوم نبودن آن  کم بودن این محلول و یا استفاده بیش از حد اکتیواتور میباشد ( اکتیواتور با اجزاء شیمیایی لایه هیدروگرافی واکنش نشاد داده و باعث پیوند عمیق و  چسبندگی جوهر بر سطح میگردد .

3 – بعد از چاپ هیدروگرافی و خشک شدن آن نیاز به یک تثبیت کننده است ، چرا که سطح به برخورد و ساییدگی بشدت حساس میباشد که باید برای این کار از کویتنگ استفاده کنید ( سوپر کیلر بشدت در این امر موثر میباشد )


در ویدئو های پایین با چاپ هیدروگرافی به معنای واقعی آشنا خواهید شد و علت عدم محدودیت را در ارائه  طرح های مختلف متوجه خواهید شد :

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
40 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها امتیاز بیشتر
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها
اسماعیل طالب زاده

سلام خسته نباشید با این مقاله خوب شما عالیه عالی خیلی خوب توضی دادین ممنون ازسایتت

عباسعلی خرازی

سلام روز بخیر
مزیت این دستگاه ها چیه که آنقدر هزینه ی بالاهم دارند؟
اگر فقط گردش آب مهمه خب ما یک موتور داخل وان قرار بدیم و به راحتی همان کار و انجام میده دیگه!
ممنون میشم ی توضیحی بدید در این رابطه

Ali

سلام وقتتون بخیرر من وقتی قطعه رو هیدرو میکنم همه مراحل رو انجام میدم روی قطعا خیلی حباب های ریز میوفته چطور برطرف کنم؟ ممنونم

افشین معروفی

درود بر شما جناب چگینی
حقیقتن از شما سپاسگزارم بخاطر توضیحات مفصلی که در این مقاله داشتین، بی نهایت ممنونم.
سوالی داشتم، در خصوص اکتیواتور آیا از مواد دیگه ای هم مثل الکل یا تینر میشه استفاده کرد؟

محمد جواد

سلام ممنونم بابت توضيحات كاملتون و جواب دادن به مخاطبينتون، يه سوالي داشتم مثلا بخوام در ابعاد رينگ ماشين (سايز رينگ مثلا ١٨ يا ٢٠) هيدروگرافيك كنم دستگاه چاپ هست كه در اون ابعاد چاپ كنه؟ منظورم دستگاه چاپ خونگي باشه نه صنعتي
خيليا دارن اين دستگاه ها رو ميفروشن و گيج كنندس و اطلاعات كافي نميزارن لطفا شما چند دستگاه خوب و برند معرفي كنيد با ابعاد سايز در حد مثلا يه رينگ ماشين، ممنونم

محمد مهدی محسنی

سلام خسته نباشید
وان چه ویژگی هایی باید داشته باشه بجز تنظیم دما و تصفیه؟

محمد مهدی محسنی

نه میخوام بصورت حرفه ای انجامش بدم
وان های توی بازار سیستم گرم‌کننده و تصفیه آب دارند
میخواستم‌بدونم دیگه چه ویژگی هایی باید داشته باشه

مهدی

سلام خوبین بعد از خوابوندن فیلم روی اب یه محلول اسپری میکنن با پیستوله چیه ؟
بعد از چاب چیز دیگه ییه میپاشن روش

Shayan

سلام خسته نباشید من الان گیج شدم الان برای دست گرمی رنگ اسپری کنیم اول این که آب فرقی نداره سرد باشه یا گرم بعد این که قطعه ای که در اوردم چیکار کنیم خوب بچسبع میشه خودتون بگین شما عالی توضیح میدین

علیرضااااعالمی

سلام خسته نباشید ما با شماره ای ک گذاشتید تماس گرفتیم ولی خب جواب ندادن ادرسی تلفن تماس دیگه ای رو لطف کنید بدید

علیرضاااا

سلام خسته نباشید ما با شماره ای ک گذاشتید تماس گرفتیم ولی خب جواب ندادن