نیل سایمون سلطان کمدی درگذشت

نیل سایمون
نیل سایمون
نیل سایمون

نیل سایمون، سلطان کمدی و یکی از غول‌های دنیای نمایش و سینما درگذشت

نیل سایمون یکی از نمایشنامه‌نویسان درجه یک اواخر قرن بیستم که برای نوشتن نمایشنامه‌هایی مثل «زوج ناجور» (The Odd Couple) و «پابرهنه در پارک» (Barefoot in the Park) اسمش به عنوان یک برند محبوب و مشهور ثبت شده بود، روز یکشنبه چهارم شهریور ماه در سن ۹۱ سالگی بر اثر عوارض بیماری دستگاه تنفسی در نیویورک شهر زادگاهش درگذشت. این نمایشنامه‌نویس، فیلمنامه‌نویس و نویسنده آمریکایی متولد سال ۱۹۲۷ بود. او بیش از ۳۰ نمایشنامه در کارنامه‌اش دارد و تقریبا به همین اندازه هم برای سینما فیلمنامه نوشته است. فیلمنامه‌هایی که البته بیشترشان اقتباس از نمایشنامه‌های خودش بودند.

او در سال ۱۹۹۱ با نمایشنامه «گمشده در یانکرز» برنده جایزه پولیتزر شده بود. در آن دوران برخی از بزرگترین هنرپیشه‌های وقت در نمایش‌ها و فیلم‌هایی که بر اساس آثار سایمون ساخته شده بود، بازی کردند که یکی از ماندگارترین آن‌ها همکاری والتر ماتائو و جک لمون در «زوج ناجور» بود.

سایمون نویسنده نامداری بود، تا جایی که رابرت ردفورد ستاره سینما که در «پابرهنه در پارک» بازی کرده است، نقل قول می‌کند: «برخی می‌گویند سایمون پس از شکسپیر موفق‌ترین نمایشنامه‌نویس بود.»

والتر ماتائو - نیل سایمون - جک لمون
والتر ماتائو – نیل سایمون – جک لمون

سایمون نویسنده پرکاری بود و در سال‌های فعالیت‌ حرفه‌ای به صورت میانگین در هر سال یک نمایشنامه‌ نوشت. همین پرکاری و آوازه بلند سایمون سبب شد که پس از مرگش بسیاری از بزرگان و چهره‌های سرشناس دنیای نمایش و سینما پیام‌هایی در ستایش او منتشر کنند.

او از معدود نویسندگانی بود که نامش فروش بالای یک نمایش در صحنه برادوی را تضمین می‌کرد. نیویورک‌تایمز در این باره می‌نویسد: «نام سایمون برای چندین دهه در برادوی مترادف با کمدی و فروش خوب بود.»

از دیگر افتخارات او می‌توان به دریافت جایزه تونی برای بهترین نمایشنامه در سال ۱۹۶۵ برای «زوج ناجور» اشاره کرد.

برخی از کارهای سایمون مانند «عاقبت عشاق سینه‌چاک»، «پسران آفتاب»، «اتاقی در هتل پلازا» و «شایعات» به فارسی ترجمه شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها