نفوذ جاسوس‌افزار اسرائیلی به تماس‌های صوتی واتس‌اپ

نفوذ جاسوس‌افزار اسرائیلی به تماس‌های صوتی واتس‌اپ

واتس اپ که محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان جهان محسوب می‌شود، بار دیگر به دلیل ضعف امنیتی مورد سوء استفاده یک بدافزار قرار گرفته است. این حفره امنیتی به هکرها اجازه می‌داده که تنها با تماس گرفتن با قربانی، بدون اینکه لازم باشد او چنین تماسی را پاسخ دهد، بتوانند کنترل دوربین، میکروفون و موقعیت مکانی کاربر را در دست بگیرند. بعد از گرفتن این تماس، حتی نشانه‌های مربوط به آن هم از واتس اپ حذف می‌شده تا کاربران قربانی به چیزی مشکوک نشوند.

به نظر می‌رسد واتس‌اپ به مجرای تصادفی برای یک کمپین جاسوسی تبدیل شده است. واتس‌اپ و شرکت توسعه نرم افزاری NSO متعلق به رژیم صهیونیستی، تائید کرده‌اند که یک باگ در تماس صوتی این نرم‌افزار به هکرها اجازه داده تا جاسوس‌افزار شرکت NSO با نام «پگاسوس» را روی دستگاه‌های اندروید و iOS اجرا کنند.

حتی در صورتی که کاربر به تماس صوتی پاسخ ندهد، پگاسوس این قابلیت را داشته که دستگاه کاربر را آلوده کند و تماس‌های مخرب هم گاه و بیگاه از لیست تماس‌ها پاک می‌شوند. این جاسوس‌افزار می‌تواند علاوه بر استفاده از اطلاعات دوربین و میکروفون به داده‌های موقعیت مکانی و پیام های کاربر هم دسترسی پیدا کند.

نفوذ جاسوس‌افزار اسرائیلی به تماس‌های صوتی واتس‌اپ
نفوذ جاسوس‌افزار اسرائیلی به تماس‌های صوتی واتس‌اپ

 

کدام برندهای تلفن همراه توسط این ویروس آلوده میشوند؟

با توجه به اعلام فیسبوک، امکان آلوده شدن تمامی برندهای تلفن همراه با هر نوع سیستم عاملی توسط این جاسوس افزار وجود دارد. برای این جاسوس افزار فرقی ندارد که گوشی شما آیفون (iOS) باشد یا یک استمارتفون اندرویدی!

 

آیا ممکن است تلفن همراه من توسط این جاسوس‌افزار آلوده شده باشد؟

شمار افرادی که توسط این جاسوس‌افزار مورد حمله قرار گرفته هنوز اعلام نشده است. ولی طبق گزارشات دو روز پیش حمله‌ ناموفقی به تلفن همراه یک وکیل حقوق بشر مستقر در انگلیس و همچنین به یکی از محققین سازمان عفو ​​بین الملل شده بود.

اگر تاکنون هیچ گونه تماس ناشناس یا ناخواسته از طرف افراد ناشناخته دریافت نکرده ایده احتمالا مورد این حمله قرار نگرفته اید. ولی با این حال اگر در امور حقوقی مشغول به کار هستید بهتر است برای مکاتبات از واتساپ استفاده نکنید.

 

پیشنهاد میکنیم نرم افزار های اسمارتفون خود (مخصوصا واتس اپ) را به روز کنید تا از نفوذ احتمالی در امان بمانید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها