قابل توجه داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ (اخبار و زمان اعلام نتایج)

کنکور سراسری ۹۸

کنکور سراسری سال ۹۸ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با رقابت یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵۴ داوطلب که از صبح دیروز ۱۳ تیرماه کلید خورد و دقایقی قبل پایان یافت.

 آمار داوطلبان حاضر در کنکور سراسری ۹۸

برای شرکت در دوره‌های با آزمون سال 98 یک میلیون و 119 هزار و 152 داوطلب شرکت کردند که 164 هزار و 241 نفر در گروه ریاضی، 637 هزار و 246 نفر در گروه تجربی، 282 هزار و 306 نفر در گروه انسانی، 25 هزار و 135 نفر در گروه هنر و 10 هزار و 87 نفر در گروه زبان‌های خارجی داوطلب شدند.

کنکور ۹۸

از تعداد یک میلیون و 119 هزار و 152 داوطلب، 648 هزار و 845 نفر از داوطلبان خانم و 470 هزار و 170 نفر آقا هستند که نسبت به سال گذشته تعداد داوطلبان 64 هزار و 797 نفر افزایش داشته است.

نتایج اولیه آزمون سراسری سال 98 در دهه دوم مرداد به‌صورت کارنامه منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند اقدام به انتخاب رشته‌ کنند پس از آن نتایج نهایی نیز در نیمه دوم شهریور ماه 98 منتشر خواهد شد.


ظرفیت پذیرش دانشگاه ها ( کنکور ۹۸ ) ؛ افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی در کنکور 98

ابراهیم خدایی؛ رییس سازمان سنجش نیز  از افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی در کنکور 98  نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: بیش از 8 هزار و 700 نفر در رشته‌های دکترای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته می‌شوند.

وی مطرح کرد: ظرفیت کل دانشگاه‌ها در رشته‌های باآزمون و بدون آزمون البته بدون احتساب دو دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و علمی‌کاربردی، حدود 730 هزار نفر است که ظرفیت دانشگاه آزاد نیز 500 هزار نفر است و در مجموع حدود یک میلیون و 200 هزار نفر ظرفیت کل آموزش عالی خواهد بود که نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است.

کنکور سراسری ۹۸

منصور غلامی؛ وزیر علوم نیز ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را بیش از تعداد داوطلبان کنکور اعلام کرد و گفت: از مجموع ظرفیت اعلام شده، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های دولتی 132 هزار نفر است.

وی افز‌د: اگر افراد به درستی انتخاب رشته کنند، می‌توانند در رشته‌های مختلف در صندلی‌های دانشگاه‌ها جای گیرند اما برخی می‌خواهند در رشته‌های خاص قبول شوند و امکان کمتری برای آنها وجود دارد.


حواشی کنکور سراسری ۹۸

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد حواشی آزمون امسال گفت: صبح روز گذشته – ۱۳ تیرماه – همزمان با برگزاری آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، زلزله در شهرستان دامغان اتفاق افتاد و تعدادی از داوطلبان این حادثه طبیعی را احساس کردند.
ابراهیم خدایی با بیان اینکه مورد خاصی در این زمینه گزارش نشد، ادامه داد: بلافاصله بعد از این اتفاق، داوطلبان به آرامش دعوت شدند و آزمون این شهرستان به موقع به کار خود پایان داد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، تاکید کرد: کنکور سراسری امسال در امنیت کامل برگزار شد و هیچ گونه قطعی برق در حوزه‌های آزمون گزارش نشد.
خدایی در خصوص برگزاری کنکور در مناطق سیل زده، اظهار کرد: هیچ گونه مشکل و اختلالی در مناطق سیل زده گزارش نشده است.
به گفته معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، چند تخلف موردی مانند سایر آزمون‌ها از جمله همراه داشتن تلفن همراه و صحبت داوطلبان در جلسه کنکور گزارش شد که با صورت جلسه این تخلفات، تعیین تکلیف خواهند شد.


زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ۹۸

نتایج اولیه آزمون سراسری سال 98 در دهه دوم مرداد به‌صورت کارنامه منتشر می‌شود و داوطلبان می‌توانند اقدام به انتخاب رشته‌ کنند پس از آن نتایج نهایی نیز در نیمه دوم شهریور ماه 98 منتشر خواهد شد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها