سیستم و دستگاه ماینینگ چیست ( تعریف ماینینگ از صفر تا صد)

کار دستگاه ماینر چیست و یک ماینر چه کاری میکند

دستگاه استخراج بیت کوین

تب بازار بیت کوین در ایران طی 3 سال گذشته بشدت بالا گرفته است و بسیاری با کلمه ماینینگ و دستگاه ماینر مواجه شده اند اما این دستگاه ماینینگ و سیستم آن چگونه عمل میکند ؟

استخراج بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال کار بشدت سختی است اما نه تا 7 سال قبل بکه از زمانی که ما با آن آشنا شده ایم سختی آن هویدا شده است ، بسیاری از شما ممکن است با روش استخراج بیت کوین با گوشی را تجربه کرده باشید اما مطمئنا کار اشتباهی است .

ماینینگ یا همان استخراج با کامپیوتر نز دیگر پاسخ نیاز های شما را نخواهد داد و در حال حاظر تنها با استفاده از دستگاه های مخصوص ماینینگ میتوانید به خوبی نسبت به استخراج بیت کوین اقدام کنید .

در ویدئو پایین توضیحات کامل و اولیه ای را برای آشنایی بهتر شما با این مبحث قرار داده ایم که قطعا شنیدن آن بسیاری از موارد را برای شما روشن خواهد کرد :

استاد لطیف آهی در این ویدئو کاملا شما را با روند و برآیند ماینینگ آشنا خواهند کرد و در ادامه پس از دیدن این ویدئو میتوانید  ادامه مطلب را خوانده تا درک اجمالی تری از مانینگ بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتنال داشته باشید  ( دیدن این ویدئو را بشدت پیشنهاد میکنیم ):

ماینینگ و تعریف این صنعت

استاد لطیف آهی مدرس و معامله گر بازار های مالی


 اولین سوال خرید دستگاه استخراج بیت کوین در ایران :

مطمئنا بعد از شنیدن نام دستگاه ماینر و کلمه ماینر قیمت دستگاه ماینر است که توجه شما را جلب میکند باید بگویم قیمت دستگاه های ماینینگ در ایران رابطه مستقیمی با قیمت بیت کوین دارد ، زمانی که قیمت بیت کوین بالا میرود قیمت دستگاه نیز بشدت افزایش پیدا میکند . قیمت دستگاه استخراج بیت کوین را اگر به دلار بگوییم به نسبت مدل چیزی حدود 300 تا 3000 دلار است .

اما در ایران هم قیمت دلار روی دستگاه تاثیر شگرفی دارد و هم قیمت خود بیت کوین ! که معمولا زمانی که بیت کوین 10 هزار دلار را تاچ میکند و در حال افزایش است قیمت دستگاه ها را اگر به ریال حساب کنید تا 3 یا 4 برابر قیمت دلاری  افزایش خواهد داشت .

به عنوان مثال قیمت دستگاه s9j که بشدت در ایران مورد استقبال قرار گرفته است با بیت کوین 4000 هزار دلاری 5میلیون و با بیت کوین 13 هزار دلاری تا 14 میلیون تومان هم خریدو فروش میشد .

  • درآمد استخراج بیت کوین چقدر است ؟

 بسیاری افراد فکر میکنند با خرید ماینر و استخراج بیت کوین به سود دهی بالایی دست پیدا میکنند اما درآمد مانینگ یا استخراج بیت کوین به چندین عامل بستگی دارد که متاسفانه بسیاری به آن اشاره نمیکنند که در پایین توضیحات مختصری در مورد آن میدهیم :

1- قیمت خود بیت کوین : درآمد شما رابطه مستقیمی با قیمت بیت کوین دارد هر چقدر قیمت بیت کوین بیشتر بشود درآمد شما بیشتر است اما بشدت بنده بر روی این نکته تاکید دارم که برای خرید دستگاه بیت کوین وام نگیرید و اگر پولی اضافه دارید وارد این عرصه بشوید .

2- سختی شبکه : در حال حاظر هر 2 هفته یکبار سختی شبکه بیت کوین افزایش پیدا میکند ، کل بیت کوین قابل استخراج در جهان 21 میلیون میباشد که تا الان 18 میلیون از این تعداد استخراج شده است . هر چقدر تعداد ماینر های داخل شبکه و دستگاه ها افزایش داشته باشد سختی شبکه بیت کوین برای جلوگیری از استخراج بی رویه آن بالا میرود به همین جهت اگر دستگاه ماینر شما امروز با قدرت 14 تراهش 40 هزار ساتوشی استخراج میکند و با قیمت هر بیت کوین x تومان شما 1 میلون تومان در آمد ماهیانه دارید ستختی شبکه باعث میشود طی 4 ماه آینده 25 هزار ساتوشی استخراج داشته باشید که اگر بیت کوین قیمت ثابت 4 ماه قبل را داشته باشد در آمد شما به 600 هزار تومان کاهش پیدا میکند .

3 – نهنگ های بیت کوین : نهنگ در دنیای ارز های دیجیتال به افرادی گفته میشود که بالای 10 هزار بیت کوین در اختیار دارند این افراد با یک تراکنش میتوانند قیمت بیت کوین را بشدت تحت تاثیر قرار بدهند مخصوصا در حال حاظر که نهنگ ها با یکدیگر ارتباط قوی دارند .

4 – هاوینگ بیت کوین : به جز افزایش سختی شبکه هالوینگ بیت کوین را هم باید در نظر بگیرید تقریبا هر 4 سال یکبار میزان استخراج بیت کوین به نصف عدد قبل کاهش پیدا میکند که در اوایل سال 2020 این اتفاق دوباره تکرار میشود یعنی اگر دستگاه شما تا قبل از این اتفاق روزانه 40 هزار  ساتوشی استخراج میکند مه محض این رویداد استخراج شما به 20 هزار ساتوشی کاهش میابد .البته این روندمعمولا بعد از چند ماه به علت کم شدن میزان استخراج باعث افزایش و دامپ قیمت بیت کوین میگردد .

5 – قیمت برق : قیمت برق در سود آوری شما تاٍیر بسیار زیادی دارد یک دستگاه استخراج گر 14 تراهشی برای منازل مسکونی ماهانه 300 تا 500 هزارتومان پول برق را رغم خواهد زد که درآمد خالص شما را تحت تاثیر قرار میدهد پس ابتدا هزینه برق خود را در نظر بگیرید ، در حال حاظر تعرفه برق  مصارف کشاورزی 1 دهم این قیمت را برای شما موجب میگردد .

نکته : تعرفه برق مصرفی جهت ماینینگ طبق آخرین مصوبه دولت در آبان ماه 1398 به ازای هر کیلو وات  به صورت میانگین 950 تومان در نظر گرفته شده است ، که در فصول تابستان قیمت به 1900 تومان و در فصول زمستان با 450 تومان میرسد . باید توجه کنید در صورتی که قصد استفاده از این نوع برق را دارید با دستگاهی همچون s9j  14.5 TH نه تنها در آمدی ندارید بلکه استخراج شما زیان ده نیز میگردد .

 

نکته مهم :  اگر در استخراج بیت کوین به درآمد ماهانه فکر میکنید به هیچ وجه وارد آن نگردید اما اگر توانایی هزینه کردن برای خرید دستگاه و صبر زیاد برای افزایش قیمت بیت کوین را دارید پیشنهاد میکنیم وارد این عرصه شوید . افرادی در این حیطه سود میکنند که یا تریدر خوبی باشند یعنی خود بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال را به موقع خریداری کنند و به موقع بفروشند و یا ماینر هایی باشند که بیت کوین را استخراج میکنند و نگهداری میکنند و در زمان اوج قیمت آن را بفروش میرسانند . به عنوان مثال 12 ماه پیوسته بدون اینکه بیت کوین را بفروش برسانید اقدام به استخراج کنید و سپس به محض افزایش اقیمت اقدام به فروش کنید ویلا فروش ماهانه بیت کوین های استخراجی در کف قیمت تنها ضرر است .

ماینینگ چیست
ماینینگ چیست
تعریف ماینینگ  ؟

ماینینگ ( Mining ) یا استخراج ارز دیجیتال فرایندی است که در آن تراکنش ارز دیجیتال تایید می شود و به بلاک چین افزوده می شود. با انجام ماینینگ کوین های جدید تولید می شوند و به موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خاص اضافه می شود.

استخراج ارزهای دیجیتال همچنین باعث می شود ارزهای دیجیتال به عنوان شبکه غیرمتمرکز و بدون نیاز به نهاد مرکزی شخص ثالث کار کنند. یعنی ارزهای دیجیتال بدون نیاز به سیستم متمرکز یا واسطه هایی نظیر بانک مرکزی یا دولت ایجاد می شوند و آنها هیچ دخالتی در فرایند ماینینگ یا تولید کوین ندارند. همچنین به لطف ماینینگ است که شبکه بلاکچین به تولید بلاک خود ادامه می دهد و دایر مانده است.

نحوه کار ماینینگ به چه صورت است؟

هنگامی که فردی تراکنشی انجام می دهد، آن تراکنش وارد شبکه می شود و برای آنکه تراکنش تایید شود و در بلاک بلاکچین جای گیرد مراحل زیادی رخ می دهد. ماینر که یک نوع نود در شبکه است تراکنش هایی که به شبکه ارسال می شوند را جمع آوری می کند و سعی در سازماندهی و تایید آنها دارد. نود ماینر در واقع مسئول آن است که تراکنش ها را دریافت و تایید کند و پس از تایید آنها را به حافظه بلاکچین اضافه کند و در نهایت آن تراکنش ها را به بلاکی که در حال حاضر چندین تراکنش در آن جای دارد اضافه کند. ماینر تا جایی تراکنش ها را اضافه می کند که ظرفیت بلاک پر شده و به سراغ بلاک بعدی می رود.

از آنجایی که بسیاری از ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و … بر اساس الگوریتم اجماع گواه اثبات کار می باشند به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. گواه اثبات کار یا PoW الگوریتم بلاک چین بیت کوین است و موجب غیرمتمرکز بودن هر چه بیشتر شبکه می شود. گواه اثبات کار یک نوع الگوریتم اجماع است که در اصل برای تایید و اعتبار بخشی به تراکنش ها و افزودن بلاک های جدید به شبکه بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به دلیل وجود این الگوریتم در بلاک چین ماینرها با یکدیگر رقابت دارند تا تراکنش ها را حل کنند و به بلاک بیافزایند.

برای تایید تراکنش در ماینینگ به سخت افزارهای قدرتمند مانند کارت های گرافیکی و CPUها با توان پردازشی بالا و دستگاه های اسیک نیاز است، که در عین اینکه سرعت بالایی دارند انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند. همین امر باعث شد تا ماینینگ سخت افزاری از طریق کارت های گرافیکی و CPUها کم کم منسوخ شوند و به جای آن ASIC ارائه شود که مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. اما با این حال اسیک ها نیز ایرادات خود را دارند. استهلاک و هزینه برق مصرفی بالایی دارند.

ماینینگ چگونه به وجود آمد
ماینینگ چگونه به وجود آمد

چرا ماین میکنیم و چگونه ماینینگ به وجود آمد :

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارند بنابراین برای کار کردن شبکه‌ی آن نیاز است تا افرادی در سراسر دنیا در حیات این شبکه دخیل باشند و سرویس ها و خدماتی را در اختیار شبکه قرار دهند.

افرادی که در این امر مشارکت می‌کنند قطعا بی نصیب نمی‌مانند و شبکه به پاس خدمات آنها پاداش‌هایی را در نظر گرفته است که در قالب ارزهای دیجیتالی اهدا می‌شود که این پاداش‌ها به نوعی باعث تولید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و… می‌شود.

لغت ماینینگ (Mining) در ترجمه به معنی استخراج از معادن می‌باشد اما ارتباط آن با دنیای ارزهای رمزنگاری شده چیست و چرا از این کلمه استفاده کرده‌اند؟ همانطور که می‌دانید استخراج در معادن کار سختی است و به تخصص نیاز دارد و فردی که این کار را انجام می‌دهد ممکن است به پاس زحمتی که می‌کشد طلا یا سنگ قیمتی استخراج کند، در دنیای ارزهای رمزنگاری شده نیز افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند.

این پاداش در قالب ارزهای دیجیتالی است و می‌توان گفت ارزهای دیجیتالی از این طریق تولید می‌شوند. به دلیل شباهت این فعالیت با معنای واقعی کلمه‌ی ماینینگ، استخراج ارزهای رمزنگاری شده، ماینینگ نام گذاری شده است.

معنی ماینر چیست و به چه کسی ماینر میگویند  ؟

به افرادی که فرآیند ماینینگ را انجام می‌دهند ماینر (Miner) می‌گویند. ماینر ها در واقع نود هایی هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای خلق یک بلاک است و این ماینر ها می توانند نود کامل و یا نود سبک باشند. ماینر از سخت افزارهایی مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می کند تا یک مساله رمزنگاری را حل کنند و اعتبار تراکنش را تایید کند.

اولین فردی که این وظیفه را تکمیل کند، نتایج را به شبکه گزارش می دهد و بنابراین می تواند توسط نود های کامل تایید شود؛ زمانی که اجماع صورت گرفت، فرد مذکور این حق را خواهد داشت که یک بلاک به بلاک چین موجود اضافه کند و جایزه خود را دریافت کند.

 

محدودیت در  ماینینگ بیت کوین ؟

درست است که ماینینگ سودآور است اما ممکن است در مراحلی ماینینگ دیگر سودآور نباشد. به هنگام مانینیگ هزینه ها حرف اول را می زنند. برای آنکه بخواهید اولین نفری باشید که هش را حدس می‌زنید، باید هش ریت زیادی داشته باشید.

هرچه سیستم شما قوی تر باشد، هش های بیشتری را می‌توانید بررسی کنید. هرکس که اولین حدس درست را بزند و بتواند تراکنش را حل کند برنده است. هر کس که بتواند سرعت حدس زدن خود را بیشتر کند، شانس برنده شدن بیشتری خواهد داشت.

در عمل، این موضوع بدان معناست که ماینرها با یکدیگر رقابت می‌کنند تا هش های بیشتری را محاسبه کنند و امیدوارند که اولین نفری باشند که به هش صحیح و ارز دیجیتال خود دست می‌یابند. هرچند سختی محاسبه هش ها نیز به تدریج افزایش می‌یابد و استخراج هر بلاک جدید کوین سخت تر می‌شود.

از نظر تئوری، این امر، نرخ ایجاد شدن بلاک های جدید را ثابت حفظ می‌کند. بسیاری از ارزهای دیجیتال، سقف مشخصی برای تعداد واحدهایی دارند که می‌توان تولید کرد. برای مثال، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. پس از استخراج تمامی بیت کوین ها، استخراج بلاک جدید دیگر بیت کوینی تولید نخواهد کرد. بلکه ماینرها از کارمزد شبکه پاداش دریافت می کنند.

اگرچه قبلا می‌توانستید با استفاده از رایانه معمولی به استخراج ارز دیجیتال بپردازید، اما این روش دیگر امکان پذیر نیست. با افزایش تعداد افرادی که به ماینینگ می‌پردازند، کیفیت و کمیت سخت افزاری که برای استخراج مناسب نیاز دارید نیز افزایش می‌یابد. این موضوع را اینطور می‌توان مشاهده کرد که رایانه هایی با پردازنده یا کارت گرافیک قدرتمند جای خود را به چندین کارت گرافیک داده اند که همزمان با هم کار می‌کنند و یا حتی چیپ های تخصصی که به طور ویژه برای استخراج ارز دیجیتال ساخته و پرداخته شده اند.

بدین منظور شما باید توان محاسباتی بالایی داشته باشید که نیازمند دستگاهی با قدرت بالا و نیروی برق می باشد، پس باید دستگاه های پر قدرتی تهیه کنید تا شانس بیشتر داشته باشید. مسئله بحث برانگیز دیگر آن است، از آنجایی که ماینینگ به طور ۲۴ ساعته و در هر روز هفته انجام می شود این امر پس از مدتی موجب استهلاک اسیک یا ریگ ماینینگ می شود. تمامی این موارد باعث هزینه های بیشتر می شود.

فرآیند ماینینگ در شبکه بیت کوین
فرایند ماینینگ چگونه است ؟

کار ماینر بدین گونه است که ابتدا تراکنش های موجود را هش می کند. ماینر قبل از شروع هش، خود نیز تراکنشی با نام کوین بیس به راس تراکنش ها اضافه می کند. کوین بیس در واقع تراکنشی است که در آن آدرس ماینر وجود دارد و اگر ماینر بتواند آن تراکنش را حل کند و به بلاک اضافه کند جایزه ماینینگ به کوین بیس ارسال می شود. کوین بیس تراکنش است که در آن کوین های جدید ایجاد می شوند و معمولا اولین تراکنش بلاک جدید است.

پس از این مرحله، ماینر شروع به هش تراکنش می کند و با هش هر تراکنش هش ها به صورت جفت در می آیند. هش هایی که به صورت جفت در آمده اند مجددا با یکدیگر هش می شوند تا یک هش کلی به دست بیاید و به بالاترین بخش یعنی درخت مرکل یا هش ریشه برسد. به این هش ها، هش ریشه یا ریشه مرکل نیز می‌گویند.

هش ریشه سپس با هش بلاک قبلی و نانس یا همان اعداد تصادفی همراه می شود و در هدر بلاک قرار می گیرد. قابل توجه است که هش بلاک ها نیز هش می شوند و یک خروجی تولید می کنند. این خروجی به عنوان تعیین کننده بلاک به کار می رود. در این بخش میزان عدد خروجی یا همان تعیین کننده بلاک باید از مقدار مشخصی که توسط پروتکل تعیین شده است کمتر باشد به اصطلاح می گویند هش هدر بلاک باید با تعداد مشخصی صفر شروع شود. این مقدار مورد نظر که پس از این مرحله تعیین می شود را سختی هش می نامند. کار سختی هش این است که اطمینان حاصل کند تا بلاک های جدید ایجاد می شوند و بلاک ها به میزان توان هشینگ شبکه می باشند.

ماینرها از طریق بازخوانی نانس، بارها و بارها هدر را هش می‌کنند تا اینکه یک ماینر در شبکه بالاخره هش معتبر تولید کند. پس از پیدا شدن هش معتبر، نود مورد نظر بلاک را به شبکه ارسال خواهد کرد. سپس دیگر نودها، معتبر بودن هش یا بلاک را بررسی می کنند و در صورتی که نودها به اجماع رسیدند و اعتبار آن را تایید کردند بلاک را به بلاک چبن اضافه می کنند و به سراغ بلاک بعدی می روند تا آن را استخراج کنند.

در واقع فرایند ماینینگ بدین صورت است. برای اینکه بتوان به شبکه بلاک چین متصل شد باید دستگاه اسیک یا ریگ های ماینینگ داشت و تمام این فرایند به هنگام ماینینگ ارز دیجیتال صورت می کیرد. باید توجه داشت ماینرهایی که درصد کمی از توان ماینینگ را در اختیار دارند، شانس بسیار کمی برای یافتن بلاک بعدی دارند. استخرهای ماینینگ برای حل این مشکل ایجاد شده اند.

استخرهای ماینینگ به معنای به اشتراک گذاری منابع توسط ماینرهایی است که توان پردازشی خود در شبکه را به اشتراک می‌گذارند تا جایزه دریافت شده به طور مساوی بین اعضای استخر تقسیم شود. سهم این تقسیم بندی بر اساس مقدار توان محاسباتی است که هر ماینر برای یافتن بلاک در اختیار استخر قرار می دهد. یعنی به همان میزان که توان محاسباتی خود را در اختیار استخر قرار دهید به همان میزان درصد نیز جایزه ماینینگ دریافت می کنید.

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 2 نظر

4 2
سیستم و دستگاه ماینینگ چیست ( تعریف ماینینگ از صفر تا صد)
منبع bitcoin.com
کوتاه کننده لینک
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.