ریپل چیست ( معرفی همراه با تاریخچه شکل گیری ارز دیجیتال ریپل )

معرفی ریپل و تاریخچه شکل گیری این ارز دیجتال

ریپل چیست

شبکه پرداخت ریپل (RippleNet) و ارز دیجیتال ریپل (Ripple XRP) در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند. ریپل نت به بانک ها و موسسات بزرگ متصل می ‌شود و انتقال پول یا سایر دارایی ها را می توان در بستر شبکه انجام داد. تمام تراکنش ها در دفترغیرمترکز ریپل (XRP Ledger) ثبت می شوند.

  •  ریپل چیست 

ریپل در ابتدا با نام Ripplepay و با هدف ایجاد یک سیستم تسویه ناخالص آنی (Real Time Gross Settlement) راه‌اندازی شد.

این سیستم الکترونیکی به منظور تسویه مبالغ درشت که باید بسیار سریع بین بانک‌ها منتقل و سپس به حساب مقصد واریز شود، ایجاد و راه‌اندازی شد. ریپل برخلاف بیت کوین که مبتنی بر صحت کار است، نیازی به استخراج کننده‌ها ندارد بلکه ریپل از پایگاه‌های داده عمومی استفاده می‌کند و برای صحت عملکرد از توافق بین سرورها بهره ‌می‌برد. این سرورها می‌توانند متعلق به هر فرد یا نهادی مثل بانک‌ها باشند.

 

پروتکل ریپل که توکنی به همین نام هم دارد قابلیت انتقال مستقیم و فوری پول بین دو مرکز را دارد. در این سیستم هر نوع از دارایی مثل پول، ارز دیجیتال و حتی طلا می‌تواند منتقل گردد. مزیت ریپل در نداشتن کارمزد و منتظر نماندن برای تایید تراکنش است.

ارز ریپل یا به اختصار XRP، ارز مورد استفاده برای انجام تراکنش ها در شبکه ریپل است. ریپل به منظور تسهیل پرداخت های آنلاین به وجود آمد. هر تراکنش در ریپل حداکثر پس از فقط چهار ثانیه انجام می شود. برای مقایسه، بهتر می توان سرعت تراکنش ها را با شبکه اتریوم و بیت کوین مقایسه کرد.

در اتریوم انجام یک تراکنش حداقل دو دقیقه طول می‌کشد.

در بیت کوین این زمان ممکن است نسبت به ترافیک شبکه تا بیش از پنج ساعت هم برسد . در سیستم های سنتی شاید پرداخت ها فوری به نظر برسد ، اما در واقع انتقال پول اصلی بین بانک ها، سه الی هفت روز کاری زمان نیاز دارد .

ارز دیجیتال ریپل
ارز دیجیتال ریپل

 

  • تفاوت ریپل با بیت کوین

شاید در ظاهر فرقی کیان ریپل و بیت کوین نباشد اما با دانستن این که ریپل از سرورهای متصل به هم تشکیل شده است این تصور ایجاد می‌شود که ریپل هم مثل بیت کوین از بلاک چین استفاده می‌کند .

در واقعیت این سرورها نقش رمزنگاری و مقایسه داده‌ها با یکدیگر را دارند تا یک توافق حاصل شود. بانک‌ها علاقه زیادی به ریپل دارند ؛ چون هدف اصلی ریپل انتقال مبالغ زیاد بین بانک‌ها در سراسر جهان است.

 

علاوه بر سرعت و مقیاس پذیر بودن ریپل ، کارمزدهای معمالات هم در این شبکه قابل توجه است. کارمزدها در این شبکه بسیار ناچیز است. در حال حاضر بیش از ۷۵ شرکت مالی بزرگ از شبکه ریپل استفاده می‌کنند.

 

ریپل از ابتدای راه‌اندازی توانسته است بیش از ۳۵ میلیون تراکنش را بدون مشکل پردازش و نهایی کند. سیستم ریپل قادر است ۱۵۰۰ تراکنش را در ثانیه انجام دهد و در بروزرسانی آن تعداد تراکنش در ثانیه به ۵۰ هزار در ثانیه افزایش خواهد یافت؛ در مقایسه با بیت کوین که فقط می‌تواند ۳ تا ۶ تراکنش را در ثانیه تایید کند و اتریوم ۱۵ تراکنش در ثانیه، مقدار زیادی است.

ارز دیجیتال ریپل
ارز دیجیتال ریپل

ریپل یک رقیب جدی برای سوئیفت است. ارز ریپل را می‌توان مانند سهام معامله کرد. تفاوت اصلی بیت کوین و ریپل اهداف و قابلیت ها است.

بیت کوین با هدف تبدیل شدن به یک ارز رسمی جهانی و تسهیل پرداخت های آنلاین طراحی شده است اما ریپل برای تبدیل شدن به یک روش پرداخت روزمره به وجود نیامده است هر چند که ممکن است در آینده این امکان هم فراهم شود.

بیت کوین روش جدیدی برای پرداخت آنلاین است که انسان را از بانک بی‌نیاز می کند. اما بالعکس ریپل شبکه خود را برای ارتباط بین بانک های سراسر جهان ارائه داده است تا معاملات سریع تر و هزینه ها کمتر شود.

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بیت کوین با ریپل، بلاک چین بودن بیت کوین است. ریپل بر خلاف بیت کوین و ارزهای بلاک چینی، یک شرکت متمرکز است. به همین دلیل به آن انتقادهایی هم وارد می‌‌شود. این شرکت قبل از راه اندازی شبکه تمام ارزها را ساخت و به طور اتوماتیک آرام آرام به بازار عرضه می‌شود.

اگر سال گذشته ( اوایل سال ۲۰۱۷ )، معادل ۱۰۰۰ دلار ریپل می خریدید، امروز با قیمت هر واحد  3 دلار،‌شما در حدود 400000 دلار سرمایه داشتید. آن زمان قیمت هر واحد ریپل ۰.۰۰۶ دلار بود . 

در تایپو گرافی پایین تاریخچه شکل گیری ارز دیجیتال ریپل را میتوانید مشاهده کنید :

تاریخچه ریپل

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

ریپل چیست ( معرفی همراه با تاریخچه شکل گیری ارز دیجیتال ریپل )
0 0
کوتاه کننده لینک
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.