راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

خرید تلویزیون

خرید تلویزیون به دلیل تنوع بالای این محصول در بازار به دقت و بررسی کافی نیاز دارد. در این مطلب شما را برای خرید مناسب‌ترین تلویزیون راهنمایی می‌کنیم.

داشتن یک سینمای خانگی حرفه‌ای، از آن دسته سرگرمی‌هایی است که هر انسان عاشق فیلم و موسیقی دوست دارد یکی در خانه‌اش داشته باشد. اما در این میان، تنها داشتن پول و علاقه تضمین‌کننده داشتن یک سیستم خانگی مطلوب نیست و دانستن بعضی نکات هر چند کوچک می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب مناسب‌تر داشته باشد. خرید تلویزیون شاید در نگاه اول کار ساده‌ای به نظر بیاید؛ اما فاکتورهای بسیار مهمی وجود دارند که لازم است هنگام خرید از آن‌ها آگاه بوده و در انتخاب خود مدنظر قرار دهید. که در ادامه به بعضی از این موارد می پردازیم: با آیومگ همراه باشید.

  •  تلویزیون را با توجه به متراژ اتاق بخرید

صفحه‌نمایش بزرگ هیجان دیدن فیلم‌ها را بیشتر می‌کند اما هنگامی که صفحه‌نمایش شما بسیار بزرگ و اتاق شما کوچک باشد، چشم شما توانایی دیدن کل صفحه‌نمایش را ندارد. همچنین هنگامی که یک فیلم با دقت تصویر پایین در حال پخش است و فاصله شما نیز با صفحه‌نمایش چندان زیاد نیست، کیفیت تصویر برایتان پایین خواهد بود و ممکن است پیکسل های فیلم را هم ببینید!

بهترین اندازه تلویزیون
  • فاصله مناسب از تلویزیون برای دیدن فیلم‌های HD حدود ۱/۵ برابر قطر تلویزیون و برای فیلم‌های DVD حدود ۳ متر است.

برای به دست آوردن اندازه مناسب تلویزیون برای هر فضایی یک فرمول تقریبی وجود دارد. در این فرمول لازم است فاصله قرار گرفتن چشم از تلویزیون را به اینچ محاسبه کرده و تقسیم بر ۳ کنید. عددِ حاصل اندازه تلویزیون مناسب فضای شماست. به‌عنوان مثال اگر فاصله بیننده تا تلویزیون ۳ متر باشد، ۳۰۰ سانتی‌متر را تقسیم بر ۲.۵ کنید تا فاصله براساس اینچ به دست آید. از این محاسبه عدد ۱۲۰ حاصل می‌شود که براساس اینچ است. حالا اگر عدد ۱۲۰ را بر ۳ تقسیم کنید به عدد ۴۰ می‌رسید که اندازه مناسب تلویزیون در فضای شماست.

  • فاصله تلویزیون تا زمین مهم است

در آمریکا نزدیک به 96 درصد خانه ها دارای تلویزیون هستند. امروز ما به یکی از نکات بسیار مهم هنگام نصب تلویزیون یعنی ارتفاع آن خواهیم پرداخت. چرا چنین نکته ای مهم است؟ زیرا ارتفاع نامناسب تلویزیون می تواند به دردهای گردن منجر شود.
نکات زیادی هنگام نصب تلویزیون باید در نظر گرفته شوند از اندازه و کیفیت تلویزیون شما گرفته تا فاصله آن با اولین محل قرار گرفتن بیننده. اما یک قانون همیشگی وجود دارد و آن قانون این است که در هر حالی خط مرکزی صفحه تلویزیون باید منطبق با خط دید بیننده باشد.
فاصله تلویزیون تا زمین مهم است

برای تنظیم ارتفاع تلویزیون از زمین، باید تلویزیون را جایی قرار دادکه مجبور به خم کردن گردن خود نباشید. به این ترتیب، علاوه بر اینکه گردن شما پس از مدت طولانی درد نخواهد گرفت، زاویه دید شما نسبت به تلویزیون نیز مستقیم بوده و کیفیت تصویر حفظ خواهد شد (دیدن تصاویر از زاویه پایین‌تر یا بالاتر از صفحه‌نمایش ممکن است تصویر را تاریک یا روشن کند).

  • انتخاب بلندگو مناسب برای تلویزیون

بسیاری از خریداران HDTV یک دستگاه پخش کننده سینمای خانگی نیز همراه با تلویزیون خود هدیه می گیرند. این گروه از خریداران شانس انتخاب ندارند، اما اگر قصد دارید خودتان پخش کننده را انتخاب کنید، سراغ پخش کننده ای با بهترین بلندگو و ساب ووفر بروید.

انتخاب بلندگو مناسب برای تلویزیون

صدای بلند و با کیفیت لذت فیلم دیدن را ده برابر می کند اما نیازی هم نیست دستگاهی بخرید که تا 10 خانه آنطرف تر هم شنیده شود! به سراغ بلندگوهایی بروید که کارتان را به خوبی راه می اندازند. این روزهاانتخاب پخش کننده مناسب از بین صدها مدل گوناگون کار بسیار دشواری است. پس بهترین راه، گوش دادن به صدای بلندگاه در فروشگاه است. اگر بتوانید به جای فیلم های فوق العاده با کیفیت فروشگاه ها که برای نوازش دادن چشمان و گوش های شما انتخاب شده اند، سی دی یا دی وی دی خودتان را به فروشگاه ببرید و پخش کنید، اوضاع خیلی بهتر هم خواهد شد.

اما بعد از خرید پخش کننده را به خانه آورده اید. بعد از وصل کردن آن با شور و هیجان فیلم بلو – ری جدیدتان را پخش می کنید اما حاصل کار فاجعه است! صدای ساب ووفر اتاق را پر کرده است، موسیقی آنقدر بلند است که صدای هنرپیشه ها شنیده نمی شود و جلوه صوتی فراگیر اصلا در حد انتظار شما نیست. نگران نباشید سرتان کلاه نرفته است× بیشتر پخش کننده های سینمای خانگی منویی مخصوص تنظیم کردن دستگاه دارند که به شما امکان می دهد بر اساس فاصله بلندگوها از بیننده (شنونده) و نوع اتاق، بلندگوها را تنظیم کنید. حتی می توانید ضمن پخش کردن صدای آزمایشی، صدای هر یک از بلندگوها را نیز به طور جداگانه تنظیم کنید.

  •  از هر کسی خرید نکنید

ممکن است نزدیک محل سکونت شما فروشگاهی باشد که در کنار انواع مختلفی از لوازم، بلندگو و دیگر تجهیزات مخصوص سینمای خانگی را با قیمتی ارزان به فروش برساند. بسیاری از اوقات نتیجه این ارزانی، کیفیت نه‌چندان مناسب است که به احتمال زیاد شما را راضی نخواهدکرد. پس کمی وقت بگذارید و به فروشگاه‌هایی که در این زمینه تخصص دارند سر بزنید تا از انتخاب خود بیشتر لذت ببرید.

  • برای خرید تلویزیون از افراد با تجربه مشورت بگیرید

اغلب هنگام خرید تلویزیون، دستگاه پخش DVD، Blu-Ray و سینمای خانگی ساخت همان شرکت نیز از طرف فروشنده به شما پیشنهاد می‌شود. اما ممکن است شرکتی که تلویزیون‌های خوبی می‌سازد، در بقیه زمینه‌ها محصولی معمولی داشته‌باشد. اگر می‌خواهید سیستم سینمای خانگی شما کاملاً حرفه‌ای باشد، هنگام خرید هر قسمت از سینمای خانگی خود، تحقیق کرده، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

    •  فروشگاه و خانه از هم متفاوتند

در فروشگاه‌ها اغلب، اشیا و لوازم طوری چیده شده‌اند تا صدای بلندگو‌ها به بهترین نحو شنیده شوند. در مورد تلویزیون‌ها نیز وضعیت به همین منوال است و فیلمی که در آن‌ها به نمایش گذاشته‌می‌شود، کیفیت بالایی داشته و دستگاه پخش DVD شما هرگز چنین کیفیتی ارائه نخواهدکرد. در خانه وجود مبلمان، محل قرارگیری دیوار‌ها و حتی جنس لوازم موجود در اتاق در کیفیت نهایی صدا تأثیر دارند. حداکثر کیفیت صدا و تصویر پخش شده نیز به منبع نمایشی شما بستگی دارد. پس به این نکته توجه کنید که قطعات سیستم خانگی خود را از روی ظاهر آنچه در فروشگاه می‌بینید، انتخاب نکنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها