دریافت سفته ضمانت یا چک ضمانت در قانون کار

آیا گرفتن چک و سفته از کارگران توسط کارفرمایان جرم است ؟

گرفتن چک ضمانت و یا سفته ضمانت  از کارگران در شرکت های مختلف  توسط کارفرمایان جرم  محسوب میگردد یا خیر ؟

سفته ضمانت یا چک ضمانتی که در شرکت ها شاهد دریافت آن از کارگران هستیم و گاها مبلغی مابین 5 میلیون تومان تا حتی 500 میلیون تومان را شامل میشود ، هیچ منع قانونی ندارد .

سوالات شما را در بخش کامنت های این پست پاسخ گو هستیم پس هر سوالی دارید مطرح کنید تا در حد توانمون پاسخ گوی شما باشیم .

اما اشتباه رایج و وحشتناکی که کارگران در هنگام دادن این سفته ها مرتکب میشوند ننوشتن علت گرو گذاری این سند میباشد و تنها با زدن اثر انگشت و امضا و نوشتن نام سفته را با کارفرما تحویل داده و هیچ مدرکی دال بر تحویل این سفته ها جهت حسن انجام کار دریافت نمیکنند و در قراردادشان هم ذکر نمیگردد  .

از این جهت معمولا کارفرما در مواردی از این کوتاهی کارگر سو استفاده کرده و برای موارد شکایت کارگر از کارفرما که قصد احقاق حق خود را دارد ، مورد استفاده اهرمی قرار گرفته تا کارگر توان شکایت از کارفرما را به علت ترس استفاده از سفته نداشته باشد .

کارگران گرامی دقت کنند در قسمتی که باید نام گیرنده درج شود نام کارفرما یا شرکت را نوشته و حتما در سفته علت صدور آن را ذکر نمایید ، به عنوان مثال بنویسید بابت تضمین حسن انجام کار تا کارفرما نتواند از سفته هیچ گونه سو استفاده خاصی کرده و از  آن به عنوان اهرم فشار استفاده کند ، در غیر این صورت شما در دادگاه برای اثبات اینکه سفته برای حسن انجام کار بوده به شاهد نیاز دارد .

مهم : در اینگونه موارد هیچ گونه رودروایسی و خجالت و  کم رویی نداشته باشید و موارد را اجرا کرده چرا که کارفرما بدون کم رویی و خجالت از شما این مورد را درخواست کرده پس نباید از کارگر انتظار غلط داشته باشد . 

همچنین کارگران گرامی بعد از قطع رابطه کار اقدام به بازپس گیری سفته های خود کنند و در صورت امتناع کارفرما اقدام به ارسال اظهارنامه کرده و درصورت عدم پاسخ گویی دادخواست استرداد سفته را توسط مراجع قانونی مطرح کنید .

نکته مهمی که کارفرمایان باید به آن توجه کنند:

کارفرمایان در صورت استفاده از این سفته ها به غیر از مورد مد نظر به قانون بایست باسخ گو باشند و در صورت اثبات سواستفاده از آن در دادگاه به 3 سال حبس و پرداخت جریمه و همچنین پرداخت کامل مطالبات و زیان وارده با کارگر در طی ای مدت محکوم خواهند شد .

همچنین گرفتن چک سفید امضا و سفته با امضا خالی از کارگر جرم بوده که در ویدئو پایین به صورت کامل نسبت به این موضوع اشاره میگردد :

دل نوشته یکی از مخاطبین : متاسفانه  خیلی از کارفرماها چک به مبلغ بالا میگیرن برای بستن قرارداد و در وجه شرکتشون و توی قرارداد هم ذکر نمیکنن و هیچ رسیدی هم به شما بابت چک نمیدن و میگن این به خاطر خسارات احتمالی یا سواستفاده نکردن کارگر هست لطفا” به هیچ عنوان همچین چکی در اختیار هیچ کارفرمایی نگذارید مگر اینکه داخل چک نوشته بشه که بابت حسن انجام کار و در قراداد هم این موضوع

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها