تولید تمام نسخه های گلکسی اس 21 سامسونگ با تراشه اگزینوس 1000

اگزینوس

سامسونگ همیشه پرچمداران خود را در دو نسخه با تراشه‌های اگزینوس و اسنپدراگون روانه بازار می‌کند. اما بر اساس گزارش‌های جدید به نظر می‌رسد که سامسونگ تصمیم به جایگزین کردن اگزینوس 1000 به اسنپدراگون 875 در گلکسی اس 21 گرفته است.

اگزینوس 1000
اگزینوس 1000

اگزینوس ۱۰۰۰ سامسونگ سه برابر قویتر از اسنپدراگون ۸۶۵

اسنپدراگون ۸۷۵ از پردازنده و پردازنده گرافیکی بهتری نسبت به اگزینوس ۱۰۰۰ بهره می‌برد. تکنولوژی RDNA GPU در ماه ژوئن گذشته توسط سامسونگ مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود و حالا قرار است که جایگزین تکنولوژی پردازشی Mali GPU در پردازنده های فعلی این کمپانی شود.

برای اگزینوس ۱۰۰۰ نباید انتظار استفاده از پردازنده گرافیکی Radeon ساخت AMD را داشته باشیم.

اگزینوس 1000 سامسونگ
اگزینوس 1000 سامسونگ

به احتمال زیاد اگزینوس ۱۰۰۰ کماکان از پردازنده گرافیکی Mali بهره می‌برد که ضعیف‌تر از پردازنده‌های گرافیکی Adreno موجود در تراشه‌های کوالکام محسوب می‌شود و هنگام استفاده‌های سنگین، گرمای زیادی را تولید می‌کند.

استفاده از چیپ گرافیکی RDNA باعث شده که امتیازات بنچمارک این پردازنده نتایج خوبی را به نمایش بگذارد. در تست بنچمارک Manhattan 3.1، امتیاز 181 FPX به دست آمد.

تولید گلکسی اس 21 با اگزینوس 1000

در قیاس با اسنپدراگون ۸۶۵ که ۷ نانومتری است، اسنپدراگون ۸۷۵ با فناوری ساخت ۵ نانومتری تولید می‌شود؛ چیزی که بهبود عملکرد و بهره‌وری انرژی آن را در پی دارد. همچنین انتظار می‌رود این چیپست دارای مودم یکپارچه ۵G باشد و همه این‌ها، افزایش قیمت آن را توجیه می‌کنند.

در آن سو، اسنپدراگون ۸۶۵ هم تراشه‌ای ۷ نانومتری بود ولی یک هسته اصلی کورتکس A77، سه هسته پرتوان کورتکس A77 و چهار هسته کم‌مصرف کورتکس A55 داشت. گفته می‌شود که نقطه ضعف اصلی اگزینوس ۹۹۰ هسته Mongoose آن بوده که هیچ شانسی در برابر هسته اصلی کورتکس A77 اسنپدراگون ۸۶۵ نداشته است. اکنون ظاهرا سامسونگ از اشتباه خود درس گرفته و این مشکل را در اگزینوس ۱۰۰۰ برطرف کرده است.

گلکسی اس21
گلکسی اس21

انتظار می‌رود این چیپست‌ هم مانند اسنپدراگون ۸۷۵، پنج نانومتری و برخوردار از پردازنده گرافیکی AMD باشد. بنابراین چه بسا واقعا در حد اسنپدراگون ۸۷۵ ظاهر شود؛ ولی استفاده از آن در همه نسخه های گلکسی S21 ایده‌ی خوبی به نظر نمی‌رسد. زیرا ناکامی اگزینوس ۹۹۰ باعث ایجاد یک ذهنیت منفی از تراشه‌های پرچمدار سامسونگ شده و شاید این روی انتخاب مشتریان تاثیر بگذارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها