بیت کوین طوفانی جهانی ( تاریخچه )

نمودار قیمت بیت کوین از 2010 تا 2018

 

بیت کوین و مفهوم ارزش آن : اگر در سال 2010 شما 1 دلار یا به عبارتی 1000 تومان پول ایران  را بابت خرید بیت کوین پرداخت میکردید حدود 350 بیت کوین بدست می آوردید و در حال حاظر میلیارد ها تومان سرمایه داشتید . ( برای مشاهده قیمت لحظه ای بیت کوین کلیک کنید )

ارز دیجیتال : ده سال پیش بود که بیت کوین به عنوان نخستین پول رمزپایه دنیا توسط ساتوشی ناکاموتو  (اسم مستعار بنیان گذار یا بنیان گذاران بیت کوین ) به وجود آمد و توانست مفهوم کلمه  دارایی  را در بازارهای مالی جهان دگرگون کند.

هویت پدیدآور بیت‌کوین مشخص نیست و تایید نهایی نگردیده است . گفته می‌شود « ساتوشی ناکاموتو » مخترع بیت‌کوین است. هویت واقعی او هنوز مجهول است؛ ولی در سال ۲۰۱۶ یک دانشمند استرالیایی به نام کریگ رایت ادعا کرد که او مخترع بیت‌کوین است. البته بسیاری معتقدند که او یک شخص نیست و بیت‌کوین محصولی از یک گروه برنامه‌نویسی بزرگ است.

ناکاموتو برای معرفی بیت کوین به دنیا، در سال 2008 مقاله ای 9 صفحه ای با نام « بیت کوین: سیستم پولی الکترونیک همتا به همتا » را  منتشر کرد که این مقاله، سنگ بنای مفهوم ارز رمزپایه شد و در نهایت، سال 2009 نخستین تراکنش با بیت کوین انجام گرفت .

از زمان معرفی تا کنون، ارزش هر بیت کوین رشد چشمگیری داشته و از حدود یک سنت (یک صدم دلار) به 6346 دلار (در لحظه نگارش مطلب) رسیده است. البته در این مسیر بهای پول رمزپایه بیت کوین فراز و نشیب های زیادی را طی کرده و حتی در بازه خاصی، به نزدیکی 20 هزار دلار هم رسیده است.

ثروت خالق بیت کوین : به گفته بسیاری از بزرگان این بازار ناکاموتو همچنان بیش از 1 میلیون بیت کوین را در اختیار خود دارد هرچند در هویتی ناشناس و مجهول قرار گرفته،  اما اگر او را یک فرد تصور کنیم همکنون او ثروتمند ترین فرد جهان با دارایی بالغ بر 7000000000 دلار است .


روند  رشد بیت کوین از 2008 تا 2010 : آغاز داستان پول رمزپایه

نخستین تراکنش های بیت کوین به صورت خصوصی و به دور از هیاهوی رسانه انجام می شدند؛ به همین خاطر کسی به درستی نمی داند که در آن دوره، معاملات بیت کوین دقیقاً با چه حجمی و در ازای چه مبلغی انجام می گرفت.

با این حال اطلاعات موجود نشان می دهند که نخستین تراکنش، میان ناکاموتو و توسعه دهنده ای به نام «هال فینی» انجام گرفته که بسیاری از افراد گمان می کنند فینی (که در سال 2014 فوت شد)، همان ساتوشی معروف بوده است است.

 

نخستین تراکنش بیت کوین در دنیای واقعی ، با پرداخت 10 هزار بیت کوین برای خرید 2 عدد  پیتزا انجام گرفت .

 

نمودار قیمت بیت کوین از 2010 تا 2018

نمودار قیمت بیت کوین از 2010 تا 2018

طی سال های نخست، بیت کوین به کندی در میان کاربران فراگیر می شد؛ اما آغاز جلب توجه پول های مجازی، در ماه می سال 2010 و روزی بود که بعدها به «روز پیتزای بیت کوینی» مشهور شد. در این روز (22 می) شخصی به نام لزلو هانیز دو عدد پیتزای بزرگ را به مبلغ 10 هزار بیت کوین از فرد دیگری خریداری کرد؛ معامله ای که امروز بیش از 63 میلیون دلار می ارزد.

بیت کوین در کشور امریکا
بیت کوین

محبوبیت همگانی این ارز دیجیتال از سال 2013 آغاز میگردد : 

روند رشد بیت کوین در سال های بعد همچنان ادامه یافت و در سال 2013 با جهش ناگهانی قیمت از 100 به 1000 دلار طی یک ماه، دوباره توجه همگان را به خود جلب کرد. البته این رقم در سه چهار ماه بعد تقریباً به نصف کاهش یافت و دیگر تا سال 2017 نتوانست به رکورد 1000 دلار برسد.

اما جهش قیمتی بیت کوین تأثیر خود را در رسانه ها گذاشته بود؛ طوری که جو ویسنتال نویسنده بیزنس اینسایدر، تنها یک هفته پس از تمسخر بیت کوین، مقاله ای با عنوان «می خواهم نظرم را درباره بیت کوین تغییر دهم» نوشت.

قیمت بیت کوین در سال 2013 ناگهان از 100 دلار به 1000 دلار رسید

ارز مجازی بیت کوین سپس برای سه سال در محدوده 400 دلاری باقی ماند و ارزش آن هیچگاه از 650 دلار فراتر نرفت. در این بازه زمانی تنها خبر مهم و شوکه کننده، ورشکستگی Mt Gox به عنوان یکی از بزرگترین صرافی های بیت کوین در ژاپن بود که با حمله هکرها، مقدار زیادی بیت کوین به ارزش 500 میلیون دلار و همچنین 30 میلیون دلار وجه نقد از آن به سرقت رفت.

حمله مورد اشاره که همین حالا هم از آن به عنوان بزرگ ترین هک پول مجازی در دنیا یاد می شود، مشکلات امنیتی ارزهای مجازی را به بازار و متخصصان حوزه نشان داد و باعث شد بیت کوین مثل یک پول بی پشتوانه در دنیای غرب وحشی به نظر برسد.

 

فوران آتشفشان بیت کوین در سال 2017 آغاز گردید :

 

پس از 3 سال آرامش، ارزش بیت کوین دوباره خیز برداشت و در سال 2017، از حدود 1000 دلار به نزدیکی 20000 دلار به ازای هر واحد رسید. البته بخشی از این افزایش قیمت، به خاطر ایجاد شاخه جدیدی از بیت کوین توسط چینی ها به نام « بیت کوین کش » بود.

بیت کویین - bitcoin - بلاکچین
بیت کویین – bitcoin –
بسیاری بر این موج افزایشی سوار شدند و برد کردند اما عده ای به خاطر جریان سازی های رسانه ای در اوج قیمت ها شروع به خرید این ارز کردند که باعث زیان شدید آنها شد هرچند آینده بیت کوین بسیار روشن است و طولی نخواهد کشید که ارزشی چندین برابری پیدا کند .

سال 2017 همچنین شاهد نخستین تلاش های جدی مراکز مالی عمومی مانند صرافی های ایالات متحده برای ورود به بازار ارزهای مجازی بود. همچنین در این سال برخی بانک ها و حتی کشورها خبر از ورود به حوزه پول رمزپایه و توسعه نسخه های اختصاصی خود دادند که تمام این موارد، به رشد قیمت بیت کوین کمک کرد.

صعود قیمت  بیت کوین تنها تا نزدیکی کریسمس دوام آورد و پس از آن و با آغاز سال 2018، روند نزولی قیمت این پول مجازی آغاز شد و در ماه نخست، از حدود 20 هزار دلار به نزدیکی 10 هزار دلار سقوط کرد.
بیت کوین
بیت کوین

یکی از مهم ترین عوامل این سقوط، نگرانی سرمایه گذاران از رویکرد دولت ها و مراجع قانونی آن زمان مبنی بر ممنوعیت تراکنش با پول رمزپایه بود؛ چرا که تراکنش های مورد بحث خارج از محدوده کنترلی دولت ها انجام شده و به همین خاطر، نظارت بر آنها تقریباً غیر ممکن است.

ارزش بیت کوین در سال 2018 نیز روند نزولی داشت، تا وقتی که به محدوده 7 هزار دلار رسید. حالا چند ماهی است که در همین محدوده 6 الی 7 هزار دلار بوده و روند پرتلاطم سال 2017، حالا با یک ثبات نسبی جایگزین شده است.

 

آینده بیت‌کوین چگونه است ؟ خوب یا بد ؟

 

بر اساس شنیده هایی کارلسون اولین کسی که بیت کوین را به عنوان دستمزد خود پذیرفت ، در سال 2017 تمام بیت کوین‌های خود را که تعداد بسیار بالایی بود فروخت و سپس آنها را به بیت کوین کش تبدیل نمود، سپس با شرکت در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد که بیت کوین کش آینده ارزهای دیجیتالی است و به این وسیله موجبات افزایش چشم‌گیر قیمت در مورد بیت کوین کش  و افزایش ناگهانی بازار ارز های دیجیتال را فراهم کرد.

مدیر عامل جی‌پی مورگان چندی پیش بیت کوین و معاملات آن را کلاهبرداری خوانده بود ، همچنین گرگ وال استریت ( جوردن بلفورت ) نیز که دستی بر آتش دارد و سالیان قبل با حقه های عجیب خود بورس وال استریت را جابجا میکرد  و به همین خاطر چندین سال در زندان به سر بود نیز بیت کوین را یک دروغ بزرگ خواند . ( فیلم سینمایی گرگ وال استریت از روی زندگی جوردن بلفورت ساخته شده است )
گرگ وال استریت - جوردن بلفورت
گرگ وال استریت
هر چند حال حاضر بیت کوین به خوبی جای خود را در میان افکار عمومی پیدا کرده و پیش بینی های مختلفی درباره آینده آن مطرح شده است. به عنوان مثال جیمی دیمون مدیر عامل جی‌پی مورگان که چندی پیش بیت کوین و معاملات آن را کلاهبرداری خوانده، اخیراً از مواضع خود کوتاه آمده و اذعان داشته که « بلاکچین » یک فناوری واقعی است.

البته علی رغم نظرات مدیر عامل، مؤسسه جی‌پی مورگان از همان ابتدا سرمایه گذاری خود در حوزه فناوری های مربوطه را آغاز کرده بود و هفته پیش هم از پلتفرم بلاکچینخود تحت عنوان « Quorum » ( مبتنی بر ارز مجازی اتریوم ) رونمایی نمود.

 

از سوی دیگر بسیاری از سرمایه گذاران در زمینه بیت کوین، به آینده آن امیدوارند و به خصوص افرادی که اوایل این پول رمزپایه را خریداری یا استخراج کرده بودند، حالا با افت ارزش آن نیز متضرر نشده و در مجموع سرمایه شان افزایش یافته است.

در سال 2020، پاداش هر معمای حل شده توسط استخراج کنندگان بیت کوین نصف خواهد شد ، در این بین نگاهی به فناوری مورد استفاده در بیت کوین و سیستم استخراج آن نشان می دهد که در سال 2020، پاداش هر معمای حل شده توسط استخراج کنندگان (برای دریافت بیت کوین، کامپیوتر استخراج کننده باید با سایر رایانه ها بر سر تأیید اعتبار تراکنش ها رقابت کرده و هر 10 دقیقه یک معمای ریاضی حل کند، این میزان هر ساله با درصدی کاهش ادامه خواهد داشت تا میزان بیت کویین های استخراجی دنیا به عدد به نصف کاهش خواهد یافت که به گفته تحلیلگران، سال میلادی آتی را به فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در بیت کوین تبدیل می کند.

اما هستند افرادی که به آینده بیت کوین خوشبین نبوده و مهاجرت به سایر ارزهای مجازی را عاقلانه تر می دانند. یکی از این افراد جرمی سَن، مدیر عامل شرکت فناوری های بلاکچین « Funfair Technologies » است که در سال 2013، خرید بیت کوین 50 دلاری را آغاز کرد و در سال 2017، درست قبل از افزایش قیمت ناگهانی آن، دارایی خود را فروخت و به ارز مجازی اتریوم مهاجرت نمود.

بلاکچین
بلاکچین

وان بلیک، مدیر شرکت « Echo Tree Capital » در لس آنجلس هم یکی دیگر از افرادیست که تمام دارایی بیت کوین خود را زمانی که قیمت این پول رمزپایه به 13 هزار دلار رسیده بود، فروخت. او درباره تصمیم خود اظهار داشته که تلاش مستمر هکرها برای سرقت دارایی و همچنین کند و هزینه بر بودن تراکنش های بیت کوین، از مهم ترین عوامل فروش دارایی هایش بوده اند.

روند استخراج بیت کوین تا حدود سالهای 2140 میلادی ادامه خواهد داشت  و طی این مدن 21 میلیون بیت کوین استخراج خواهد گردید که این تعداد آمار نهایی موجودی بیتکوین در دنیا خواهد بود   .

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها