روشی کارآمد برای بازیافت و بازیابی نیترات نقره

نیترات نقره چیست و روش بازیابی نیترات نقره

نیترات نقره

بازیافت و بازیابی نیترات نقره : در پزشکی و صنایع رنگ و چاپ به علت خطرات زیست محیطی و مالی در دنیا بشدت مورد توجه قرار گرفته است ، هرچند بازیافت نیترات نقره در ایران تنها علت مالی دارد و اکثرا از خطرات جانی و زیست محیطی آن اطلاعی ندارند !

مبحث روش بازیافت نیترات نقره از آن جهت در آیومگ منتشر شد که ما پیشتر پستی در رابطه با آبکاری فانتاکروم منتشر کردیم  ، که در آن برای ایجاد سطح آینه ای مانند ملزم به استفاده از نیترات نقره میشدیم اما به علت  اسپری کردن نیترات نقره مقداری از آن به هدر میرفت و باعث عواقب زیست محیطی و همچنین هدر رفت مالی میشد .

در ابتدای امر به معرفی نیترات نقره و موارد مورد استفاده از آن و خطرات ایجاد شده به علت استفاده از آن خواهیم پرداخت و سپس مبحث آموزش بازیافت نیترات نقره را برای شما به 3 روش مختلف به صورت ویدئویی بازگو میکنیم .

  •  نیترات نقره چیست 

این ماده که با نام هایی همچون : نیترات دارژان، nitric acid silver، نقره نیترات، silver nitrate نیترات دارژان شناخته میشود و یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی AgNO3 است. این ترکیب پیش ماده همه کاره برای بسیاری از ترکیبات نقره می باشد، شامل مواد اولیه مورد استفاده در عکاسی و پزشکی و ….

این ماده فرایند تولید پیچیده ای دارد و در آزمایشگاه های بسیار پیشرفته ای تولید میگردد  خلوص این ماده در دنیا بیشتر در حدود 99.8 – 100.5 % توسط کمپانی های تولید کننده  اعلام گردیده است  . در طب سنتی و کیمیاگری ایران باستان silver nitrate را سنگ جهنم می نامیدند .

برای بازیافت silver nitrate  بهترین زمان 1 ساعت میباشد .  هرچند بسته به نوع محلولی که نیترات نقره در آن معلق است این زمان متغیر میباشد اما هر چقدر سریع تر اقدام به این کار کنید کیفیت آن بهتر خواهد بود . هرچند در موارد که مخلوط با جیوه است  نیترات نقره رنگ روشن خود را از دست میدهد . ( در آب مقطر با ph 7 یا همان خنثی مدت زمان چندان تاثیری ندارد و خلوص نیترات است که رنگ آن را برای بازیابی مورد تاثیر قرار میدهد  )

بازیافت نیترات نقره
بازیافت نیترات نقره
  • موارد مصرف و کاربرد نیترات نقره

نیترات نقره در صنایعی همچون  ( در صنعت ساخت و تولید آینه – صنایع آبکاری – صنایع نظامی – آزمایشگاه ها  – صنعت عکاسی – پزشکی –  تهیه ترکیبات نقره، آئینه های نقره   و صنایع  تهیه جوهر ) کاربرد دارد  .

خطرات نیترات نقره :

رعایت موارد ایمنی در هنگام کار با محلول هایی که از نیترات نقره در آنها استفاده میشود بشدت الزامی است و رعایت ایمنی در این حیطه در کوتاه مدت و یا بلند مدت اثرات جبران ناپذیری را بر بدن شما بجای خواهد گذاشت :

رعایت این نکات ساده شما را در سلامت کاری و بهداشت اجتماعی موفق خواهد کرد :

1- استفاده از دستکش های لاتکس

2 -استفاده از لباس کار با پوشش دهی کامل بدن ، مخصوصا در نواحی آرنج که اکثر افراد آستین های خود را در این قسمت به سمت بالا تا میکنند

3 – استفاده از ماسک کامل صورت ( درصورت نبود این مورد حتما از عینک و ماسک دو فیلتره استفاده نمایید تا چشما و سیستم تنفسی شما دچار اختلال نگردد .

4 – مورد آخر تاکید بر سه مورد بالا بوده زیرا در کشور های جهان سوم استفاده از این ابزار را تمسخر آمیز قلمداد کرده و یا پذیرش خرید این ابزار توسط کارفرما با تاخیر صورت میگیرد .

تماس با چشمی : اگر مایع آن در تماس با چشم قرار گیرد، باعث آسیب شدید قرنیه می‌شود. تماس با پوست: باعث سوزش پوست می‌شود. تماس مداوم با پوست باعث ایجاد آلرژی می‌شود.

خطرات تنفسی : قرار گرفتن در معرض بخار نقره با غلظت بالا باعث سرگیجه، مشکلات تنفسی، سردرد یا سوزش مجاری تنفسی می‌شود. غلظت بسیار بالای آن باعث خواب آلودگی، گیج خوردن، گیجی، بیهوشی، کما و در نهایت مرگ می‌شود. مایع یا بخار آن باعث سوزش پوست، چشم، گلو یا ریه می‌شود. استفاده غلط از آن و تنفس مقداری از این محصول، زیان‌آور یا کشنده است. خطرات خوردن: نسبتاً سمی است.

باعث اختلالات معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و خواب آلودگی می‌شود. اگر این ماده بلعیده شود، به ششها آسپیره می‌شود یا اگر استفراغ رخ دهد، باعث پنومونیتیس شیمیایی می‌شود که کشنده است. اندامهای هدف: قرار گرفتن در معرض این ماده یا ترکیبی از آن، بر روی جانوران آزمایشگاهی اثرات زیر را داشته‌است: -آسیب کلیه -آسیب چشم -آسیب شش -آسیب کبد -آنمی -آسیب مغز

خطرات تماسی : تماس مداوم با دست احتمال تشکیل نوروتوکسینهایی مانند هگزان را افزایش می دهد .

همچنین قرار گرفتن در معرض این ماده یا ترکیبی از آن در انسان اثراتی همچون  ناهنجاریهای قلب ، آسیب مغزی و صدمه سیستم عصبی می‌شود. 

 

  • آموزش بازیافت نیترات نقره 

روش اول : در این روش جهت بازیابی نیترات نقره از الکترولیز استفاده میکنیم این روش بازیافت چندان سخت نبوده اما زمینه سازی و سیستم آن برای افراد مبتدی مقداری پیچیده است .

 در ابتدای امر برای جلوگیری از واکنشهای فرعی و خورده شدن الکترودها باید اسید اضافی رو خنثی کنیم و اینکارو براحتی میشه با افزودن قلیا و کنترل PH محلولی که نیترات نقره در آن معلق است انجام داد ، سپس براحتی میتوان محلول خنثی شده را با قرار دادن دو الکترود و اتصال به جریان ملایم برق مستقیم الکترولیز کرد.

کاتد و آند ( دو قطعه ای که در محلول قرار میگردند ) که در کلیپ فوق از سکه استفاده شده است . اما بهتر است از جنس یک ماده مقاوم شیمیایی باشد .

پلاتین، نقره یا حتی المقدور گرافیت (زغال باطری). در کاتد نقره و در آند گاز اکسیژن آزاد میشه. نقره بدست اومده به شرط عاری بودن محلول از یونهای فلزات (مخصوصاً فلزات نجیب) کاملاً خالصه. در صورتی که احتمال ناخالصی وجود داره با تنظیم ولتاژ به حدود 0.4 تا 8 ولت ( 0.4 ولتاژ حداقل برای رسوب نقره میباشد ) از رسوب کردن فلزات فعالتر از نقره جلوگیری میگردد

البته فلزات غیر فعالتر از نقره نظیر جیوه، طلا، پلاتین و … در هر حالت همراه نیترات نقره ته نشین گردیده و باید از دیگری برای جداسازی آنها استفاده گردد .

در این ویدئو این محقق از دو سکه مسی و نقره برای این کار استفاده کرده است .

 

روش دوم :  استفاده از ویتامین c برای بازیابی نیترات نقره نیز موثر میباشد . شاید برای شما عجیب باشد اما شما  میتوانید با استفاده از ویتامین c یا همان آسکوربیک اسید ascorbic acid نیترات نقره محلول در مواد مایع را بازیابی کنید .

 

روش سوم : راحت ترین روش و در دسترس ترین روش جهت بازیابی نیترات نقره استفاده از یک میله مسی است ! روش کار به این شکل میباشد که یک میله مسی را در درون محلول قرار داده و به مدت 1 تا 4 ساعت صبر کنید تا نیترات نقره به مرور نمان جذب میله مسی گردد .

این کار بدون هیچ هزینه ای تا 90 درصد نیترات نقره شما را بازیابی میکند .

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها