انتقال دیتاسنتر های مایکروسافت به دریا

دیتاسنتر زیردریایی مایکروسافت

مایکروسافت  به انتقال دیتاسنتر های خود به زیر دریا روی آورده است

 

دیتاسنتر ها به عنوان ستون فقرات اینترنت در دنیا شناخته میشوند و همه روزه حجم عظیمی از اطلاعات را در خود ذخیره و ارسال  میکنند .

در دیتاسنتر ها بحث پینگ ، سرعت  ، هزینه انتقال اطلاعات و هزینه های نگهداری همیشه مطرح بوده است . مایکروسافت طی 2 سال اخیر اقدام به ساخت محفظه های زیر دریایی مخصوص به خود کرده است تا دیتاسنتر های خود را به زیر دریا در نزدیکی سواحل قرار دهد تا بتواند موارد مورد بحث را به حداقل کاهش دهد .

شرکت مایکروسافت اوایل ماه ژوئن ۲۰۱۸ یک دیتاسنتر آزمایشی را از طریق ساحل Orkney در شمال اسکاتلند به اعماق دریا فرستاد که باعث شگفتی بسیاری شد که میخواهیم در جهت آگاهی مخاطبان مقداری موضوع را بشکافیم که چرا این انتقال دیتاسنتر ها به زیر آب صورت میگیرد .

1 . پاسخ گویی سریع : بیش از 50 درصد جمعیت دنیا در نزدیکی سواحل زندگی میکنند و این یعنی حدود 50 درصد حجم اینترنت دنیا توسط همین ساکنان کنار دریا مصرف میگردد اما میتوان گفت تا سال 2014  صد درصد دیتاسنتر های دنیا به دور از سواحل بوده و عمدتا در مراکز کشور ها قرار داشته است از این جهت انتقال اطلاعات به شهر های ساحلی ( هر چند به غیر قابل درک است ) اما با کندی و ایجاد فشار در شبکه صورت میگرفته است  .

2.  کاهش هزینه ها برق : خنک کردن  یک دیتاسنتر هزینه زیادی از لحاظ مصرف برق دارد حال تصور کنید دهها دیتا سنتر چه میزان برقی را برای خنک سازی مصرف میکنند این در حالیست که تنها 40 درصد از برق صرف پردازش اطلاعات در دیتا سنتر ها میگردد و 60 درصد باید برای خنک سازی مصرف شود . که دریا و آب موجود دردریا براحتی از پس این موضوع بر آمده و آن 60 درصد هزینه را به 10 درصد کاهش میدهند .

3. کاهش هزینه های نگهداری : از آنجا که خنک سازی به واسطه آب بهتر از خنک سازی با هوا صورت میگیرد و انتقال حرارت و کاهش دما بدون اخلال انجام میپذیرد مطمئنا قطعات طول عمر بالاتری داشته و از همین جهت انتقال دیتاسنترها به داخل دریا توسط مایکروسافت بهترین راه حل برای این گونه موارد بوده است .

 

طی یکسال اخیر تلگرام نیز اقدام به انتقال سرور های خود به آب های آزاد کرده است ، تلگرام که با کشور روسیه نیز در باب دسترسی به اطلاعات با مشکل مواجه بوده است ، مهمترین علت انتقال سرور های خود را به آب های آزاد جلوگیری از دسترسی کشور های ثالث به اطلاعاتی که سرور های درآن قرار دارد عنوان میکند .

پروژه زیر دریایی مایکروسافت ناتیک نام دارد از کانتینری ۴۰ فوتی ساخته شده است که از ۱۲ طبقه و قفسه مجزا تشکیل شده است که ۸۴۶ سرور با سیستم‌های خنک کننده را میزبانی می‌کند. این مجموعه در فرانسه مونتاژ شده و با کشتی به سوی انکلستان و جزیره‌ای در نزدیکی اسکاتلند ارسال شده است. در روزی که قرار بود این دیتاسنتر مهم در کف دریا مستقر شود، هوا آفتابی بود و دریا آرام و ساکت بود.

دیتاسنتر زیردریایی مایکروسافت
دیتاسنتر زیردریایی مایکروسافت

برای انتقال این دیتاسنتر های سنگین از کشتی حامل و از جرثقیل‌های پیشرفته استفاده میشود . همچنین کابل‌های نوری نیز برای انتقال داده از این دیتاسنتر به مراکز اصلی در نظر گرفته شدند که هر کدام از این ویژگی‌ها می‌تواند به عنوان آغاز تحولات اساسی در زمینه فناوری‌های اینترنتی در جهان شناخته شوند.

زیردریایی های مایکروسافت شامل 12 متر طول میباشد که جمعه 850 سرور را در خود جای داده  ، این سرور ها از نوع  Project Natick  بوده که با انرژی تجدید پذیر کار میکنند و قیمت های گزافی دارند .

کریستین بلادی، مدیر کل استراتژی و معماری زیربنایی خدمات ابری در مایکروسافت اقدام اخیر را گامی مهم در درک انرژی‌های تجدیدپذیر با منبع تغذیه پایدار خواند و آن را دستاوری مهم ارزیابی کرد.

بن کاتلر مدیر این پروژه در ارتباط با موفقیت آن معتقد است که : اگر قرار دادن دیتاسنتر در دریا با موفقیت روبرو شود، مایکروسافت قادر خواهد بود دیتاسنترهای خود را در هر جایی که تمایل دارد قرار دهد.

دیتاسنتر زیردریایی مایکروسافت
دیتاسنتر زیردریایی مایکروسافت

مرکز انرژی دریایی اروپا، سایت آزمایشی برای توربین‌های جزر و مدی و مبدل‌های انرژی از حرکت امواج دریا است. همچنین توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در ساحل، انرژی ساکنان ساحلی را تامین می‌کند. همچنین کابلی از جزیره اورکنی برق را به مرکز داده ارسال می‌کند.

در آخرین گزارش های رسیده از مایکروسافت این شرکت بر روی تمامی دیتاسنتر های خود که در دریا قرار دارند دوربین هایی را برای پایش مناظر اطراف زیر آب نسب کرده است  ، تا هم بتواند اکوسیستم و تاثیرات این دیتاسنترها را بر محیط پیرامون خود بسنجد و هم بتواند تصاویری ناب را از مناظر اطراف و انواع گونه های دریایی ثبت کند .

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها