استیبل کوین ( stablecoin ) ارز دیجیتال با قیمتی ثابت

استیبل کوین با قیمتی ثابت برای آنها که با دلار کار میکنند !

ارز دیجیتال با قیمت ثابت

استیبل کوین قیمتی ثابت دارد و برخلاف دیگر ارز های دیجیتال همچون بیت کوین و ریپل و … نوسان قیمت نداشته اما به علت اینکه پشتوانه آن به دلار و طلا متکی میباشد و بازار ارزی ایران ثبات کافی ندارد این ارز نیز برای ریال ما دارای نوسان میباشد !

رمزارزهای پایدار با قیمت ثابت و با پشتوانه‌ی دارایی‌های واقعی، مشکل نوسان قیمت رمزارزهایی مانند بیت کوین را حل کرده‌اند. هنگامی‌که معامله‌گران، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را به‌عنوان یکی از روش‌های پرداخت خود معرفی کردند، به‌سرعت با مشکل قابل توجه «نوسان قیمت» مواجه شدند.

مواردی مانند نمایندگی فروش کالاهای لوکس، پیش از این بیت‌کوین را برای فروش محصولات خود می‌پذیرفتند، اما ناگهان شاهد جهش حدود 33 درصدی ارزش خودروی فراری خود طی یک دور آزمایشی در پیست بودند. این شرکت که White Company نامیده شده، بعدها به روند رایج راه‌اندازی یک « Stablecoin »، (ترکیبی از بلاکچین و پول بدون پشتوانه) پیوست که وعده‌ی حفاظت از ترازنامه‌های خود در مقابل تأثیرات نوسان قیمت را می‌داد.

استیبل کوین یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت است. قیمت اکثر ارزهای دیجیتال توسط بازار تعیین می‌شود که در آن خریداران و فروشندگان کوین‌ها را مبادله می‌کنند و قیمت بر حسب عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. در مقابل، استیبل کوین ها به دنبال دستیابی به قیمت ثابت می‌باشند.

قیمت ارزهای دیجیتال طی سال 2018 با کاهش چشمگیری روبرو بوده است و ترس  از کاهش ارزش دارایی ، افراد به به سمت خرید ارز های دیجیتالی همچون تتر ترغیب میکند .

  • ارزهای با قیمت ثابت چه فایده ای دارند ؟

یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت می‌تواند کاربرد بسیار بیشتری نسبت به ارزهای دیجیتال موجود داشته باشد. در حال حاضر ارزهای دیجیتال اساسا توسط سرمایه گذاران نگهداری می‌شود و پیش بینی کنندگان به دنبال کسب سود از تغییرات قیمت می‌باشند.

افراد کمی از ارز دیجیتال همانند دلار استفاده می‌کنند (دریافت حقوق ماهانه، خرید روزانه و غیره) زیرا قیمت ارزهای دیجیتال به صورت روزانه در نوسان است. در ادامه به چند مورد که استیبل کوین می‌تواند فراهم کند اشاره می‌کنیم.

استیبل کوین
استیبل کوین

استیبل کوین در سال 2017 به وجود آمده است و در بدو تولد خود سرمایه ای 61$ میلیون دلاری را جذب کرد

  • افزایش دسترسی جهانی به ارز با ثبات

ثبات نسبی دلار آمریکا می‌تواند لحاظ شود. در حالی که تورم به آرامی ارزش دلار را کاهش می‌دهد، این کاهش تدریجی نسبت به تورم افسارگسیخته در کشورهایی نظیر آرژانتین، مصر و نیجریه بسیار ناچیز است که نرخ تورم در این کشورها در سال بیش از ۱۵ درصد است.

مردم این کشورها به دنبال نگهداری اسکناس دلار می‌باشند تا دارایی خود را حفظ کنند. هرچند نهادهای کنترلی سرمایه معمولا از استفاده شهروندان از ارزهای خارجی برای تراکنش های خارج از کشور جلوگیری می‌کند.

برای مردمی که در این کشورها با سیستم های پولی بی ثبات و کنترل های محدودکننده سرمایه زندگی می‌کنند، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز که به صورت گسترده در دسترس باشد و قیمت ثابت داشته باشد، می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

 

بنا به گفته سخنگوی این شرکت تتر رغیب اصلی این ارز به شمار می رود اما باید بدانید که تتر از زمان پیدایش خود حسابرسی درستی را بر دفاتر خود شاهد نبوده و سال 2018 تنها حسابرس خود را از شرکت اخراج کرده که این امر باعث عدم اطمینان بانکها و افراد به تتر گردیده است

 

  • نحوه کار آنها چگونه است؟

سه نوع رویکرد در خصوص توسعه ارز دیجیتال با قیمت ثابت وجود دارد که عبارتند از تامین مالی از طریق ارز بی پشتوانه (فیات)، تامین مالی از طریق کریپتو و سهام سینیورژ.

  • تامین مالی از طریق ارز بی پشتوانه (فیات)

این رویکرد، ملموس ترین رویکرد استیبل کوین می‌باشد. هر واحد استیبل کوین با واحد متناظر ارز بی پشتوانه نظیر دلار پشتیبانی می‌شود. سازوکار این رویکرد تقریبا بدون پیچیدگی خاصی است.

یک شخص ثالث واریز سپرده های دلاری را در اختیار می‌گیرد و به ازای واریز هر دلار، یک واحد استیبل کوین صادر می‌کند. برای نقد کردن هر واحد استیبل کوین، شخص ثالث به دارنده استیبل کوین یک دلار داده و یک واحد استیبل کوین را می سوزاند.

مزایا

درک آسانتر

در صورت انجام صحیح این رویکرد، ارزش استیبل کوین با دلار برابر خواهد بود.

معایب

وجود شخص ثالث مورد اعتماد برای نگهداری تامین مالی ارز بی پشتوانه.

نیاز به یک شخص ثالث دیگر برای اطمینان از اینکه تامین مالی به طور صحیح نگهداری می‌شود و واحدهای استیبل کوین برابر سپرده است.

حسابرسی کند و گران.

پروژه های دارای این ساختار

تتر و TrueUSD

شفافیت از طرف شخص ثالثی که مسئول نگهداری و صدور توکن ها است و همچنین اعتماد به حسابرس در این رویکرد بسیار مهم است.

استیبل کوین
استیبل کوین

استیبل کوین در آینده از ارز هایی همچون یورو و ین ژاپن نیز برای خرید پشتیبانی خواهد کرد

  • تامین منابع مالی از طریق کریپتو

این رویکرد به جای تامین مالی از طریق ارز بی پشتوانه، به تامین مالی از طریق ارز دیجیتال متکی است. به جای پشتیبانی یک به یک استیبل کوین با ارز بی پشتوانه، استیبل کوین های این رویکرد نسبتی بیشتر از یک به یک با یک ارز دیجیتال (یا سبدی از ارزهای دیجیتالی) دارند و صدور هر واحد استیبل کوین با ارز دیجیتال موجود پشتیبانی می‌شود.

این روش با استفاده از ارز دیجیتال نظیر اتریوم به عنوان پشتیبان مالی بر روی زنجیره اجرا می‌شود و مشکلات حضور شخص ثالث در روش قبلی را ندارد. مشکل این رویکرد این است که پشتیبان مالی مورد نظر بسیار نوسان دارد و برای مقابله با کاهش قیمت ارز دیجیتال، پشتیبان مالی باید بیشتر از صدور استیبل کوین و معمولا با نسبت ۲ به ۱ باشد.

مزایای این طرح

بر خلاف رویکرد قبل، به حضور شخص ثالث برای نگهداری سپرده نیاز نیست.

بر روی زنجیره انجام شده و این نکته باعث می‌شود نسبت به روش قبل، واحدهای استیبل کوین و نقدینگی سریعتر کاهش و افزایش یابد.

بدون آنکه نیاز به حسابرس باشد برای دیگران شفاف می‌باشد.

معایب این طرح

از نظر سرمایه موجود، مقرون به صرفه نیست.

در صورت وجود سبد ارزهای دیجیتال، فرآیند انتخاب پیچیده می‌شود. اگر فقط یک ارز دیجیتال وجود داشته باشد، ثبات و امنیت آن مورد بحث قرار می‌گیرد.

پروژه های دارای این ساختار

بیت شیرز و MakerDAO

  • سهام سینیورژ

این رویکرد متکی به تامین مالی از طریق ارز دیجیتال یا ارز بی پشتوانه نمی‌باشد. این رویکرد، پیچیده ترین و در عین حال تاثیرگذارترین رویکرد برای اکوسیستم می‌باشد.

برای حفظ سطح قیمت، یک بانک مرکزی ایجاد شده است که با استفاده از الگوریتمی تامین ارز را حفظ می‌کند و هنگام بالا رفتن قیمت آن را افزایش و هنگام پایین آمدن قیمت آن را کاهش می‌دهد.

سینیورژ که در واقع درآمد حاصل از چاپ پول می‌باشد و با پیروی از قوانین سیستم به صورت زیر عمل می‌کند. در مواردی که قیمت هر واحد بیش از یک دلار باشد، بانک مرکزی قرارداد هوشمند برای افزایش موجودی، واحدهای بیشتر صادر می‌کند تا قیمت هر واحد به یک دلار برسد.

اگر قیمت به کمتر از یک دلار برسد، بانک مرکزی از سود سینیورژ استفاده می‌کند تا واحدها را بخرد تا موجودی کاهش یافته و قیمت افزایش یابد. اگر پس از اینکه بانک مرکزی تمام سینیورژ را خرج کرد، قیمت هر واحد هم چنان کمتر از یک دلار ماند، بانک مرکزی سهام سینیورژ صادر خواهد کرد که قول سینیورژ های آتی را به خریداران می‌دهد تا سرمایه را افزایش دهد. این سیستم جهت رشد آتی تقاضا برای استیبل کوین پیش بینی شده است.

اگر بانک مرکزی به نقطه ای برسد که قیمت هر واحد ارز کمتر از یک دلار باشد و سینیورژ تمام شده باشد، می‌تواند برای افزایش سرمایه، سهام سینیورژ بفروشد. استیبل کوین های سهام سینیورژ می‌تواند فشار را کاهش دهد، اما بررسی این نکته که تا چه میزان می‌تواند فشار را کاهش دهد امری دشوار است، زیرا انعطاف پذیری این روش به انتظار خریداران سهام سینیورژ مرتبط است. یکی از پروژه هایی که از این سیستم استفاده می‌کند بیس کوین Basecoin می‌باشد.

مزایا

این طرح به به تامین مالی نیاز ندارد.

از نظر تئوری مستقل از ریسک ارزهای دیگر است. هرچند اگر تقاضا برای ارز دیجیتال کم شود، تقاضای سهام حق صدور نیز کاهش می‌یابد.

معایب

به اندازه سایر ساختارها قابل درک و توضیح نیست.

ورودی انتظارات آینده برای سهام سینیورژ به معنای این است که این رویکرد نمی‌تواند تعیین کند یک کوین در کاهش فشار تا چه میزان انعطاف پذیر است.

همواره به افزایش تقاضاهای آتی نیاز دارد.

پروژه های دارای این ساختار

بیس کوین و فرگمنتز

جمع بندی

در حال حاضر استیبل کوین ها ماهیت تجربی و آزمایشی دارند. هرچند یک مورد اجرای موفقیت آمیز آن می‌تواند تاثیر بسزایی بر دنیای ارز دیجیتال و حتی اکوسیستم مالی بگذارد. با افزایش علاقه به استیبل کوین ها، در کنار مزایایی که دارند، درک و ارزیابی ریسک هایی که برای اکوسیستم ایجاد می‌کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد شد.

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 0 نظر

استیبل کوین ( stablecoin ) ارز دیجیتال با قیمتی ثابت
0 0
80%
Awesome

مزایای استیبل کوین

  • Design
منبع siliconangle
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.