آیا مایکروویو سرطان زا است؟

آیا مایکروویو سرطان زا است؟

همیشه شایعاتی مبنی بر سرطان زا شدن غذاهایی که در دستگاه مایکروویو قرار داده می‌شوند یا از بین رفتن کامل ارزش غذایی غذاهای گرم یا پخته شده در میان است. اما در این مطلب سعی کردیم پاسخ روشنی به سوال “آیا مایکروویو سرطان زا است” بدهیم. پس با آیومگ باشید.

امروزه در بیشتر خانه‌ها، مایکروفر برای پخت و پز سریع یا گرم کردن فوری غذا به کار می‌رود. مزیت استفاده از این دستگاه وقتی آشکار‌تر می‌شود که شما شاغل باشید و یک برنامه پخت غذا به دستگاه بدهید تا وقتی از سر کارتان به منزل برمی‌گردید، غذای شما پخته، حاضر و‌ آماده باشد؛ دستگاه مایکروفر با «مایکروویو» (پرتوها/امواج کوتاه) کار می‌کند. این پرتوها، طیف وسیعی دارند و همان امواجی هستند که رادیو، تلویزیون، رادار و تلفن همراه هم با آن کار می‌کنند. بر خلاف آن چه درباره مضرات استفاده از دستگاه مایکرووِیو برای پخت و پز غذا گفته می‌شود، تاکنون هیچ مدرک و سند علمی و معتبری مبنی بر سرطان‌زا شدن غذا یا آسیب ژنتیک به مصرف‌کننده در این زمینه ثبت و اثبات نشده است.

مایکروویو
مایکروویو

 پرتوهای مایکروویو «غیر یونیزان» هستند بنابراین، خطر سرطان‌زایی برای آنها وجود ندارد.

سرطانی شدن غذا در مایکروویو

سازمان بهداشت جهانی تاکنون بیش از چهار هزار سند علمی را در این مورد بررسی کرده و هیچ مدرک و سند معتبری مبنی بر سرطان‌زا شدن غذا یا آسیب سرطانی یا ژنتیکی به مصرف‌کننده در این زمینه وجود ندارد.

دستگاه مایکروویو با پرتوهای مایکروویو یعنی امواج کوتاه کار می‌کند و این پرتوها همان امواجی هستند که رادیو، تلویزیون، رادار و موبایل هم با آن کار می‌کند. مصرف‌کنندگان باید بدانند شرایط تولید امواج در مایکروویو ‌به شرط صحیح کار کردن دستگاه، کاملا کنترل شده است و شایعاتی مبنی بر سرطان‌زا شدن غذاهایی که در این دستگاه قرار داده می‌شوند یا از بین رفتن کامل ارزش غذایی غذاهای گرم یا پخته شده با آن صحت ندارد.

نکته بسیار مهم این است که امواج مایكروفر به دلیل دارا بودن فركانس كم، قادر به شكستن پیوندهای شیمیایی و آسیب‌رسانی به مولكول‌های موادغذایی نیستند. 

ماکروویو چگونه کار میکند؟

دستگاه مایکروویو دارای وسیله مهمی به نام مگنترون است که باعث می‌شود ملکول‌های آب در داخل غذا به حرکت سریع دربیایند و با اصطکاک شدید این ملکول‌ها، غذا از درون گرم شود.در پخت معمولی (آب‌پز کردن) که از آب به عنوان واسطه انتقال حرارت (مدیوم) استفاده می‌شود، غذا ابتدا از بیرون گرم می‌شود و به تدریج، حرارت به قسمت‌های مرکزی می‌رسد.

در روش سنتی پخت نیز ویتامین‌ها و پروتئین‌های محلول در آب، از غذا وارد آب شده و بخشی از آنها از بین می‌روند بنابراین، از این نظر تفاوتی اساسی بین دو روش وجود ندارد. حتی می‌توان گفت که مایکروفر، نسبت به روش پخت با آب از نظر حفظ ویتامین‌ها و مواد مغذی ارجح‌تر است. البته هر چه توان مایكروفر بالاتر باشد، به دلیل افزایش سرعت ماده غذایی برای رسیدن به دمای مورد نظر، كاهش مواد مغذی كمتر و هر چه عمق نفوذ امواج در ماده غذایی بیشتر باشد، زمان پخت كمتر خواهد بود. در عین حال، حفظ ویتامین‌ها به علت طبخ سریع و كم بودن آب در موقع پخت، بیشتر است.

بطور کل مادامی که از مایکروویو به صورت اصولی استفاده کنیم، جای هیچ گونه نگرانی درباره سلامت غذا و استفاده‌کنندگان از این دستگاه وجود ندارد و برای تعمیر آن نیز باید از متخصصان کمک گرفت و از سپردن آن به دست افراد غیر حرفه‌ای خودداری کرد. همچنین خود افراد هم نباید با تصور جلوگیری از هزینه‌کرد به تعمیر آن اقدام کنند

ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک
Notify of
guest
2 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها امتیاز بیشتر
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام کامنت ها
دکتر سیامک رحمانی

با سلام، به عنوان یک متخصص باید عرض کنم سالها گمان کردم این ابزار سالم است چرا که مولکولهای آب را گرم می کند، اما در مطالعات آزمایشگاهی گرم شدن انواع روغنهای بدون آب، قند بدون آب و تجزیه آن، گرم شدن انواع الکل بدون آب و تسهیل واکنش هایی که نیازمند روزها حرارت بالا به روش کلاسیک بودند، بر این باور رسیدم که مایکروویو بدون شک خطرناکترین ابزار عصر معاصر در آشپزخانه هست. امروزه در ژورنالهای معتبری رابطه مایکروفر و آلزایمر گزارش شده. این وسیله یک کشنده هست و شاید ترک اون امروز دیر هم شده باشد. برای خودم هم متاسفم. توصیه به بخار پز، روش گرما کردن سنتی و آون توسترها دارم.

احسان چگنی

ممنونم از نظر ارزشمند شما